avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate James_Hetfield

Activitate James_Hetfield

Răspuns la discuția Repetarea probei teoretice
u.b.i.k. a scris:
Trebuie sa repetati proba teoretica pentru ca ati picat la proba practica.
www.avocatnet.ro/content/art...

Articolul la care faceti trimitere e cam vechi. Acesta publicat in 5 octombrie e de actualitate:
www.avocatnet.ro/content/art...
Concret, de astazi, persoanele care trec cu succes de proba teoretica pot sustine proba practica de mai multe ori, in cazul in care o pica, in perioada de valabilitate a cursurilor absolvite. In acest sens, candidatii sunt nevoiti sa achite taxa de examinare si sa faca cel putin inca sase ore suplimentare de pregatire practica.


Spuneti-le sa ceara diferenta de bani celui care a plecat cu marfa. Au martori ca a plecat cu 12 si dovezi ca a achitat doar una.
Sau daca stiti cine e cautati-l dvs.

Da, este vorba de banii prevazuti in contractul colectiv de munca.

Multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua!
Am un coleg a carui mama a murit la nasterea lui. Dupa aprox. 2 ani tatal s-a recasatorit. Acum a murit si mama care l-a crescut iar colegul meu a solicitat suma de bani prevazuta in CCM pentru astfel de situatii.
I s-a refuzat pe motiv ca decedata nu era mama biologica si numele ei nu apare in certificatul de nastere al angajatului. In certificatul de deces numele de familie coincide cu al angajatului.
Este corect?
Chiar asa sa fie, sotii nu-si sunt datori unul altuia sprijin?
Răspuns la discuția Filmata pe Facebook
Daca aveti dovada faptului ca va ameninta mergeti la politie si depuneti o plangere. Nu se prea intelege ce inregistrari are dar daca erati singura nu scrieti in plangere ca ati fost filmata in timp ce faceati dragoste pentru ca activitatea asta se numeste altfel cand e un singur participant.
Va multumesc pentru raspunsuri.
@AVLIL
Sotia nu detinea inainte de casatorie niciun imobil. De cand ne-am casatorit am imbunatatit continuu apartamentul meu iar cand am terminat totul, inclusiv dotarile, am hotarat sa mai cumparam unul. Asta a fost in 2010. Figuram amandoi pe contract cu cate o cota de 1/2. As dori ca acel apartament fie proprietatea ei exclusiva pentru ca in caz de divort sa nu se mai puna problema partajului ci fiecare sa ramana cu locuinta lui. Nu cred ca as putea avea surprize ca cere sulta pentru imbunatatiri. De fapt nici problema divortului nu se pune insa asa as vrea eu, sa fie lucrurile clare din punctul asta de vedere.
@gi_jane2
Nu avem credite de niciun fel, nici macar de nevoi personale. Daca donatia poate fi revocata mai bine renunt la aceasta varianta. Ziceti ca se poate face partaj?

Multumesc pentru raspuns. Ati putea sa imi spuneti si care varianta este mai ieftina, donatie sau vanzare-cumparare? As vrea sa fac un calcul aproximativ al sumei de care vom avea nevoie.
Am gresit in primul mesaj si nu pot sa corectez. Vreau sa cedez cota de 1/2 nu o parte din ea dar cred ca s-a inteles.
Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti cum pot ceda sotiei mele cota din 1/2 dintr-un apartament cumparat de noi in timpul casatoriei acum 4 ani. M-ar interesa varianta cea mai avantajoasa financiar.
De asemenea as vrea sa stiu cum se calculeaza taxa notariala pentru ca in grila notarului pretul este foarte mic datorita zonei, nu mai retin cat insa undeva in jur de 10.000 lei insa noi l-am cumparat cu 35.000. In afara de aceasta taxa se mai plateste ceva? Si se plateste doar pentru cota cedata sau se calculeaza la intreaga valoare?
Multumesc.