avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate debves

Activitate debves

Buna ziua.Sunt pfa de cateva luni si vreau sa il angajez pe sotul meu ca si vanzator. Activitatea noastra se bazeaza pe comert legume fructe in piete.As vrea sa stiu ce modalitati sunt de a face acest lucru si cam cat ar trebui sa platesc lunar la stat pentru a avea un angajat?Va multumesc.
Buna ziua!Mi-am facut pfa pentru a vinde legume fructe in piata.Mai trebuie depuse actele la finante pentru a determina sistemul de impozitare ,plati etc.Am stabilit ca voi merge pe sistem real,insa alti colegi de la piata mi-au spus ca declara 5000 de ron pe an pentru a fi scutiti de plata taxelor catre asigurarile sociale(somaj,pensii,sanatate etc).As dori sa stiu cat trebuie sa declar pentru a fi scutita de aceste taxe.M-am documentat si am inteles ca cei cu 35% mai putin de venitul mediu lunar,insa nu inteleg exact care este metoda de calcul.Va multumesc.
Buna ziua.Sunt angajata de 30 de ani cu studii superioare pe post de asistent medical la un spital judetean din transilvania cu salar de 2000 de lei net.In acelasi timp predau la o scoala postliceala sanitara pe baza unui contract de munca in urma caruia sunt platita lunar cu suma medie de 700 de lei.Aici sunt platita cu ora ,asadar nu primesc o suma fixa si acesta e al 3-lea an de munca.As dori sa stiu daca cel de-al doilea venit imi poate fi luat in considerare pentru un credit de nevoi personale.
Va multumesc. Cei de la banca mi-au spus ca daca este plata cu ora chiar daca e contract nu poate fi luat in considerare.
Răspuns la discuția SRL, PFA, AF pentru studenti
si cheltuielile dupa infiintare?adica taxele pe care trebuie sa le paltim cam la cat ar ajunge?
Buna ziua.Sunt studenta,incep anul 2 acum in octombrie,am sub 30 de ani si doresc sa infiintez o firma,af sau pfa cu ajutorul careia,atat eu cat si sotul meu care nu este student,sa avem permisiunea sa comercializam legume fructe la piata. Aparent as fi calificata pentru a infiinta aceasta firma,insa as dori sa stiu ce cale ar fi mai avantajoasa,intrucat doar sotul va sta la vanzare,dar si din punct de vedere al taxelor ce trebuie platite atat la infiintare cat si dupa ce demaram activitatea(ex.pensie,impozite etc.)Mentionez ca urmez facultatea de economia comertului serviciilor si turismului,ca carei obiect consider ca este si comercializarea de produse,intrucat nu cred ca mai am nevoie de altfel de atestat.Va multumesc si sper ca m-am facut inteleasa.
buna ziua.am incheiat un contract la o companie de telefonie mobila si nu am mai platit deoarece in timp ce eram in maternitate,am pierdut telefon iar dupa ceva timp am primit o factura de 200 de lei pe care nu am paltit-o.am primit o avertizare de la compania [editat],cum ca daca nu platesc vor apela la diverse mijloace etc.mentionez ca nu am nimic trecut pe numele meu,nu am conturi bancare si adresa unde locuiesc e al mamei mele,iar eu cu sotul meu locuim sub denumirea de tolerati in spatiu.pe scurt ce se poate intampla daca totusi nu platesc?
Buna ziua.Am cumparat azi de la [editat] online un aparat de ras marca [editat]. am primit coletul acasa,am platit. cand am deschis pachetul,ambalajul produsul prezenta urme vizibile de uzura,zgarieturi.aparatul in sine nu parea folosit,insa cand l-am testat,cablul de incarcare nu statea conectat decat ajutat cu mana si aparatul nu functiona. smulgea parul pe alocuri doar. as dori sa stiu daca cei de la magazin refuza sa imi restituie banii pe produs,as putea apela la o cale legala de a-mi recupera banii...protectia consumatorilor ar putea face ceva?
Va multumesc mult pentru informatii.o sa incerc sa vedem ce se poate face.o zi buna.
In aprilie m-am intors acasa,iar de atunci pana la 1 octombrie nu am muncit. Imi dau seama ca practic am intrerupt un an intreg intre liceu si facultate,dar ma intrebam oare chiar nu primesc niciun fel de ajutor pentru faptul ca sunt studenta,am avut si bursa de merit,frecventez cursurile la zi,nu am restante...
Buna ziua. Suntem doi tineri casatoriti , de 21 si 20 de ani.Asteptam un bebe in luna martie.Sotul lucreaza la negru si eu sunt studenta la zi,pe locuri bugetate incepand cu octombrie 2012.Inainte am avut un an pauza dupa finalizarea liceului.Doresc sa stiu daca putem beneficia de ajutor de la stat,atat pentru cresterea copilului ,ci si pentru noi intrucat nu avem niciun venit,nu avem locuinta. Va multumesc