avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate simonaluana

Activitate simonaluana

Buna ziua,
O societate ( microintreprindere, impozit 3%, fara angajati) neplatitoare de TVA, infiintata in decembrie 2016, o sa desfasoare comert on line prin intermediul site-ului propriu cu produse hande made.(productie proprie).
Firma nu a avut activitate in anul 2016 deoarece a fost infiintata in 22 decembrie.

Se depune bilant pentru anul 2016 ?
Ce declaratii mai trebuiesc depuse pentru o astfel de firma ?
O monografie contabila cu titlu de exemplu ?
Multumesc frumos
buna ziua,
avem la societate urmatoarea speta:
am achizitionat un utilaj pentru fabricarea cutiilor din carton pe baza unui contract, am primit factura, dar la receptia utilajului s-a constat lipsa unor componente. furnizorul nu vrea sa le mai trimita, administratorul o sa dea furnizorul in judecata. ce pasi trebuie sa urmez si cum trebuie sa inregistrez in contabilitate?
va multumesc frumos
Răspuns la discuția dividende
dar daca nu a urmat pasii pe care ii spuneti? adica nu a facut hotararea pentru realizarea profitului? poate sa o faca acum?
Răspuns la discuția dividende
multumesc frumos
Discuție dividende
Buna ziua
Asi avea urmatoarea intrebare:
O SC......SRL, cu asociat unic, asociatul vrea sa isi ia dividende.. intrebarea mea este: ce pasi trebuie urmati si cat se plateste impozit pe aceste dividende?...Va multumesc
Răspuns la discuția Scadentar la un credit in euro
cred ca nu am fost destul de explicita........
de la 1000euro/luna( din care rata+ dobanda+ comisioane...aici nu stiu cat era rata si dobanda) s-a ajuns la 885euro/luna( din care 200 rata + 685 dobanda si comisioane)....... ne intrebam daca se poate de exemplu ...ca rata lunara sa fie mai mare decat dobanda + comisioane...se negociaza la banca daca nu exista legislatie?
buna ziua, nu stiu daca am nimerit bine sectiunea, dar daca tot sunt aici as avea urmatoarea speta:
o cunostinta a luat un credit in euro de la o banca, in urma cu ceva ani. deoarece rata era de 1000 de euro pe luna, iar la monentul acesta nu o mai poate platii, s-a cerut o scadere a ratei, din cate am inteles banca a scazut rata undeva la 1% pentru urmatorii 2 ani. problema este urmatoarea: in scadentar rata este de 200 euro, iar dobanda si comisionul de administrare 685 euro. maine o sa li se faca scadentarul. intrebarea este : exista ceva baza legala conform careia sa se ceara ca in scadentar rata sa fie mai mare si dobanda mai mica bineinteles valoarea totala a ratei sa fie tot de 885 euro?
Răspuns la discuția preluare fundatie fara activitate
am verificat pe mfinante si se pare ca ultimele declaratii depuse si inregistrate au fost in ianuarie 2005....in cazul acesta la ce ar trebui sa ne asteptam? astept raspunsul dumneavoasra si imi cer mii de scuze pt insistenta mea,,...va multumesc
Răspuns la discuția preluare fundatie fara activitate
va multumesc frumos
Răspuns la discuția preluare fundatie fara activitate
am inteles ca nu au avut activitate de vreo 5 ani, pe fundatie...in momentul de fata nu sunt foarte bine informata, deoarece sora mea o sa preia aceasta fundatie....
in afara de declaratiile pe care le-ti mentionat, nu mai sunt de depus alte declaratii...lunare sau trimestriale? va rog sa-mi spuneti unde m-as putea documenta...va multumesc din suflet