avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general preluare fundatie fara activitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

preluare fundatie fara activitate

buna ziua
daca sunteti amabili, ma ajutati va rog frumos cu niste raspunsuri?
1. cum se face contabilitatea pentru fundatii, in partida simpla sau dubla?
2. ce declaratii depun fundatiile ?
va multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 11:05, 22 Februarie 2013
Contabilitatea la asociatii si fundatii se tine in partida dubla. Planul de conturi il puteti consulta la adresa [ link extern ] /
Acum pana pe 25 februarie trebuie sa depuneti declaratia 392 b pentru neplatitori de tva si declaratia 101 chiar si pe zero. Apoi bilantul pana la finele lunii aprilie 2013.
va multumesc frumos pentru raspuns, imi cer scuze ca nu am specificat...dar inca nu s-a pronuntat de la tribunal preluarea...sau cum s-a numi...banuiesc ca bilant si declaratii pentru anul trecut depun vechii proprietari...
E bine sa vorbiti clar cu ei pentru ca in caz contrar, dumneavoastra veti respunde. Adica sa nu va lase cu restante. Si e e bine sa verificati si din urma daca au toate declaratiile depuse in ultimii ani si eventual alte datorii.
am inteles ca nu au avut activitate de vreo 5 ani, pe fundatie...in momentul de fata nu sunt foarte bine informata, deoarece sora mea o sa preia aceasta fundatie....
in afara de declaratiile pe care le-ti mentionat, nu mai sunt de depus alte declaratii...lunare sau trimestriale? va rog sa-mi spuneti unde m-as putea documenta...va multumesc din suflet
Pentru ca nu are salariati sau nu au avut alte contracte civile nu se mai depun alte declaratii in timpul anului. Puteti vedea daca si-au depus bilantul in ultimii ani la adresa [ link extern ]

Alte discuții în legătură

Asociatie de protectie a animalelor dumitru elena dumitru elena Buna seara, Ma intereseaza f tare, daca ma puteti indruma, pt o asociatie de protectia animalelor infintata anul trecut, ce am de depus pe anul acesta si cum ... (vezi toată discuția)
Termen depunere declaratia 101 irinuka2005 irinuka2005 Buna seara Ma puteti ajuta cu o informatie va rog?La decembrie se mai depune decl 100?Sau depun diresct 101?Pana la ce data se depune 101 si pana cand se ... (vezi toată discuția)
Asociatiile nonprofit andreea_florina andreea_florina Buna ziua. Pentru o asociatie de parinti a scolii, in care avem fonduri din 2% din salar, ce acte si declaratii trebuie depuse si intocmite? Va multumesc. (vezi toată discuția)