avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Activitate elena_p2013

Activitate elena_p2013

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc mult pentru sfat..
Sectia de politie chiar s a mutat vis-a-vis de blocul nostru :). Pana la urma a facut Asociatia de Proprietari reclamatie si momentan este totul ok.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Locuiesc la bloc si pe palier avem niste vecini de etnie roma care fac ff multa galagie la orice ora din zi si noapte, traiesc in conditii insalubre(nu au baie-wc), miroase ingrozitor pe scara, au aparut si gandaci, stau cu usa deschisa mereu, fumeaza, injura, vb tare, copiii alearga pe hol, se plimba cu biciclietele, etc. Initial statea doar un barbat cu o fetita de vreo 7-8 ani, dar in urma cu cateva luni au mai venit cateva persoane cu copiii. Desi am sesizat Asociatia de Proprietari ca ne deranjeaza zgomotul, mirosul, etc nu se ia nicio masura. Le este frica sa zica ceva. La intretinere nu sunt bagate toate persoanele( ci doar una), cu toate acestea au restante. Nu au locuri de munca. Catre ce institutie as putea sa ma adresez? (Primarie, DSP)
Va multumesc!
Buna ziua,
Am si eu o intrebare, va rog. Parintii tatalui meu au incheiat in timpul vietii un contract de intretinere cu uzufruct viager cu cei 3 copii. (Tatal meu si cei 2 frati). Ulterior, unul dintre frati a decedat. Dupa decesul lui, sotia lui si copiii nu au mai tinut legatura cu bunicii mei, in sensul ca nu au contribuit cu nimic la intretinerea lor. Intre timp, au decedat si ambii bunici si acum tatal meu si fratele lui vor sa vanda casa in care au locuit bunicii. Sotia fratelui decedat isi cere partea. Intrebarea mea este: se poate exclude din contract aceasta daca nu a respectat clauzele? Se poate dovedi cu martori, facturi, chitante, etc ca doar tatal meu si fratele lui s au ocupat de bunici.
Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Doresc sa mi platesc personal cartea de munca. Puteti, sa mi spuneti, va rog cat as avea de platit darile catre Stat pentru un salariu NET de 5000 lei?

Multumesc!
Buna ziua,
Locuiesc la parterul unui bloc si am probleme cu vecinii de la etajele superioare care arunca tot felul de gunoaie pe geam si ajung in fata balconului meu: resturi de mancare, mucuri de tigari, ambalaje, pet uri, etc. Am facut sesizare catre Politia Locala, raspunsul lor a fost ca au cercetat zona si nu au identificat nimic. Sunt acasa in fiecare zi si n am vazut niciodata vreun politist prin zona. De asemenea, am instiintat atat verbal cat si scris Presedintele blocului iar raspunsul a fost sa identific eu persoana care arunca. Catre cine aș mai putea fac sesizare? Inca mai sper ca exista vreo autoritate care poate sanctiona acesti nesimtiti care arunca orice pe geam.
Multumesc;
Buna ziua,
Unde pot face o reclamatie firmei de recuperare APS Holding care ma hartuieste cu mesaje, mail uri si telefoane pentru o datorie la TK care a fost achitata? Le am trimis si dovada pe e mail, le am spus si telefonic, dar ei sustin ca nu au primit nimic de la TK. Primesc mesaje, mail uti si apeluri de la ei in fiecare saptamana. Raspunsul lor fiind acelasi de fiecare data, si anume ca TK nu le a confirmat plata.
Multumesc!
Multumesc pentru raspuns! I am trimis mail uri in care l am rugat sa mi confirme platile si sa mi spuna cat mai am de plata si mi a raspuns sec "Scadeti din suma totala cat ati platit ai veti afla diferenta". Inclusiv cei de la Eos i au facut adrese prin avocatul firmei, au mers la biroul lui si nu au obtinut niciun raspuns. Suntem mai multe persoane in aceasta situatie. O sa i fac direct plangere. Nu se poate comunica cu el.


Company Advising a scris:

Plangere la Camera executorilor judecatoresti din circumscriptia in care are sediul. Puteti solicita si o audienta la executor si puteti solicita copii dupa viramentele de plata pe care trebuie sa le faca catre firma de recuperare. Inainte de plangere, solicitati aceste documente.

Buna ziua,
Unde pot face o reclamatie unui executor judecatoresc care refuza/imi ignora mail urile/nu vrea sa mi confirme platile pe care le fac lunar in contul lui pentru un credit neachitat la timp? Inclusiv celor de la EOS nu le raspunde,(cel putin asa imi spun ei) si au fost nevoiti sa mi puna poprire pe cont pentru ca el nu le confirma platile. Este normal asa ceva?
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Multumesc!
Buna ziua,
Pe data de 15.10.2019 am fost instiintata verbal ca societatea la care lucrez isi va incheia activitatea si vom inceta colaborarea incepand cu data de 01.11.2019. Pe data de 29.10.2019 am fost sunata de catre angajator care mi-a spus sa merg sa fac cererea de incetare a contractului de munca cu acordul ambelor parti. I-am spus ca semnez actele in ziua in care voi primi si restul banilor. Astazi, dupa 1 luna de zile imi spune ca nu poate opera statul de plata intrucat nu am facut cererea. Daca fac cererea de incetare ce garantie am ca voi primi si restul banilor? Se poate mentiona undeva acest lucru? A trecut 1 luna si nu am primit nici actele si nici banii, deci nu pot sa merg pe incredere.
Va multumesc
Buna ziua,
Urmeaza sa inmatriculez o masina cu volan pe dreapta. Este obligatorie schimbarea volanului pe partea stanga? Si daca da, in cat timp se poate face?
Multumesc