avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate Iordache Victoria Ioana

Activitate Iordache Victoria Ioana

Bună ziua,
Tatal meu poate sa primească ajutorul de somaj in condițiile in care contractul de munca la penultimul loc de muncă a fost închis prin acordul părților iar la ultimul loc de muncă a stat doar doua luni și jumătate deoarece s-a desființat postul?
Este îndeplinit stadiul minim de cotizație de 12 luni.
Răspuns la discuția Concediu de creștere copil
Și știți cumva în perioada concediului de creștere al copilului mai pot avea alt contract de muncă în desfășurare la care obțin un venit de 204 lei, adică până în acel venit anual de 6250 lei
Bună ziua!

Daca soțul meu primește stimulent de inserție, eu mai pot intra in concediu de creștere a copilului?
Răspuns la discuția Dividende
Mulțumesc mult domnule Grama!
Discuție Dividende
O societate a avut pierdere in anul 2021 dar a plătit dividende din profitul înregistrat și repartizar din anul 2016. La acea vreme dividendele au fost declarate în declarația 205 și a fost plătit și impozitul pentru ele. Ar mai trebui declarate în declarația 205 ca și dividende plătite?
Răspuns la discuția Inștiințarea Itm gravide
Nu este nicio problemă. Voiam doar sa știu dacă în practica se anunță ITM pentru fiecare angajată
Răspuns la discuția Inștiințarea Itm gravide
In practica angajatorul anunță pentru fiecare salariată gravidă sau doar acolo unde sunt probleme?
Bună ziua! Este obligatorie înștiințarea Itm-ului in legătură cu angajatele gravide?
Bună seara! Un bilanț de lichidare poate fi depus la ONRC prin procură notarială sau poate fi depus de către administrator? Se poate și cu procură normală?
Ce valabilitate a avut fisa până la urmă? Ați refacut-o? Și eu sunt într-o situație similară