avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dividende

O societate a avut pierdere in anul 2021 dar a plătit dividende din profitul înregistrat și repartizar din anul 2016. La acea vreme dividendele au fost declarate în declarația 205 și a fost plătit și impozitul pentru ele. Ar mai trebui declarate în declarația 205 ca și dividende plătite?
Cel mai recent răspuns: Iordache Victoria Ioana , Contabil 16:23, 21 Februarie 2022
NU pentru ca s-ar declara de 2 ori in D205. Iar D205 se coreleaza cu D100 trimise in anul de raportare cu impozitul retinut.
Mulțumesc mult domnule Grama!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Profit nerepartizat inca din 2016 urmuzache urmuzache buna ziua , am profit nerepartizat inca din 2016 ramas in 1171 .va rog sa mi spuneti daca pot plati dividende in anul 2020 si ce declarii trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Declaratia 205 modimpex modimpex buna ziua! am o nelamurire: in cursul anului 2011 am platit dividende din profitul anului 2009, pentru care a fost platit impozitul in 2010, dar am platit si ... (vezi toată discuția)
Distribuire si plata dividende. cateldestept cateldestept Distribuire si plata dividende: Pentru o societate cu asociat unic se hotaraste distribuirea sumei de 100.000 lei ce dividende, din profitul anului 2021. Ce ... (vezi toată discuția)