Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dividende

O societate a avut pierdere in anul 2021 dar a plătit dividende din profitul înregistrat și repartizar din anul 2016. La acea vreme dividendele au fost declarate în declarația 205 și a fost plătit și impozitul pentru ele. Ar mai trebui declarate în declarația 205 ca și dividende plătite?
NU pentru ca s-ar declara de 2 ori in D205. Iar D205 se coreleaza cu D100 trimise in anul de raportare cu impozitul retinut.
Mulțumesc mult domnule Grama!