avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Activitate sandumarian24

Activitate sandumarian24

Buna ziua, am poprire pe cont, iar executorul și a încetat activitatea de mai bine de un an. Am luat legătura cu creditorul inițial acesta răspunzând mi ca nu pot sa achit nimic din datorie către ei deoarece exista o executare silita. Cum pot sa procedez în aceasta situație? Dacă vreau sa încep sa plătesc lunar din datorie(timpul trece și nici de la angajator nu mi se retine)?
Buna ziua, de la data de 03.04.2022 ma voi angaja în Germania și voi aplica acolo pentru alocații la copii. Ce se va întâmpla cu alocația din România, trebuie sa anunț ca primesc din Germania?sa nu am probleme
Asta știu, pe mine ma interesează cine greșește și dacă indemnizația pentrudetasare transnationala este același lucru cu diurna
Angajatorul retine 30% și banca 50%
Revin și eu cu o întrebare. Am 3 popriri pe cont iar veniturile mele sunt compuse din salariu și diurna. Pana acum banca îmi retine doar jumătate din salariu. Insa de vreo 3 luni, mi am schimbat locul de munca, iar acum am diurna în contract ca indemnizație detașare transationala. Noul meu angajator susține ca nu se ma numește diurna ci indemnizație detasare transationala, însă banca îmi retine bani pentru popriri din aceasta indemnizație susținând ca este venit popririi. Cine are dreptate? Menționez ca de la angajator mi se rețin bani doar din salariu
Ideea e ca eu nu vreau sa plătesc mai puțin, nu vreau sa mi se scadă din datorie. Vreau doar sa plătesc in ani multe rate. Un astfel de angajament de plata vreau sa fac. Sa stabilesc o sumă minima lunar. Pana achit totul.
Va multumesc tuturor pentru răspunsuri. O sa apelez la un avocat sa ma reprezinte, le achit ai poate scap cumva. Si as mai avea o intrebare, la ceilalți doi am sume mai mari nu le pot achita integral, pe loc, as avea posibilitatea sa stabilesc cu si un angajament de plata? Am.luat legătura cu unul dintre ei anul trecut, si imi spunea ca nu se poate
Buna seara. De aproape un an de zile am 3 propriei de salariu. Iar recent unul din execuției m a dat in judecata. Procesul e la începutul lunii octombrie. Daca le achit datoria pana atunci, am vreo sansa sa scap de proces? Mentionez ca sunt plecat in strainatate si nu ma pot prezenta. Va multumesc
As dori sa stiu daca in calculul indemnizație pentru creșterea copilului, cei 85% din ultimele 12 luni intra si diurnă externă. Mentionez ca eu lucrez ca sofer de camion pe comunitate si pe langa salariu primesc si diurnă in perioada de deplasare. Va multumesc
Răspuns la discuția Indemnizație creștere copil
Pe mine ma interesează să iau eu concediul pentru al patrulea