Forum Discuţii juridice Executare silită Revin și eu cu o întrebare. Am 3 popriri pe cont iar ...
Discuție deschisă în Executare silită

Revin și eu cu o întrebare. Am 3 popriri pe cont iar veniturile ...

Revin și eu cu o întrebare. Am 3 popriri pe cont iar veniturile mele sunt compuse din salariu și diurna. Pana acum banca îmi retine doar jumătate din salariu. Insa de vreo 3 luni, mi am schimbat locul de munca, iar acum am diurna în contract ca indemnizație detașare transationala. Noul meu angajator susține ca nu se ma numește diurna ci indemnizație detasare transationala, însă banca îmi retine bani pentru popriri din aceasta indemnizație susținând ca este venit popririi. Cine are dreptate? Menționez ca de la angajator mi se rețin bani doar din salariu
sandumarian24, utilizator
Deci pana la urma cat la suta retine banca si cat angajatorul?
Angajatorul retine 30% și banca 50%
Pai nu-i bine, ca se depaseste cota maxima care poate fi retinuta prin poprire ...
Asta știu, pe mine ma interesează cine greșește și dacă indemnizația pentrudetasare transnationala este același lucru cu diurna
Nu este acelasi lucru (desi, dintr-un anumit punct de vedere se suprapun, pana la un anumit punct).
Concluzia ar fi ca indemnizatia asta se asimileaza salariului si poate fi urmarita silit.

Iar, 2., nu greseste nimeni, pur si simplu chestiunea este discutabila, prin instante inca se transeaza problema, practica este neunitara, legea este neclara si cei care o interpreteaza sunt depasiti de problematica.