avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate sabrina__cr

Activitate sabrina__cr

Intr-un final a rezolvat problema oricum totul sa facut doar ca respetivele persoane sa isi faca planul de amenzi daor asat ii interesa oricum ce est interesat este ca din ce mia zis aceasta cunsotiinta care spre ghinionul politistilor desi nu lucreaza in domeniu facut facultatea de drept din ce mia zis ea cam toate amenzile in mare parte din ele date damelor de companiie respectiv cersetorilor sunt abuzive dar deh cm acele persoane mare parte din ele nici nu stiu sa citeasca acesta profita si ii intimideaza si ii fac sa scrie ce doresc ei si probabil si mai multe alte abuzuri .
In fine asta e romania ce sa mai zic .
e si asta o idee oricum fiind autorizata anul este cotat ca facut.
O facultate autorizata este o facukatte care are dreptul sa sustna cursurile pentru acea calificare contabilitate singura diferenta fata de o faculatte acredita este ca in aceasta nu se poate sustine examenul de licenta examenul de licenta putand fi sustinut numai intr-o universitate acreditata ,probabul acea facultate are ramuri acredtate a specialitatii in care studiati dvs sau are contract cu o universitate care are acredita acea specializare ca atare acolo se va sustine examenul de licenta . ce trebuie sa va assigurati dvsd este ca aceasta faculatte pe care o urmati sa fie sigur autorizata sa desfasoare cursuri daca este atunci nu este nicio problema examenul de licenta urmand sa se sustina fie la o alta universtate fier aceasta sa obtina intre timp acreditatrea pt a sustine ex de licenta in cadrul ei .
In caz ca nu este autorizata sa desfasoare cursuri aceasta universiatte da ati perdut un an de studiu dar in acerst caz va puteti adresa instantei pentru recuperarea a banilor platiti pt acel an .Puteti afla daca aceasta faculatte este autorizata de pe site ministerulu educatiei .
O zi buna
Ce se intampla daca o primarie solicita transformarea amenzilor in munca in folosul comunitatii iara contravenientul aduce in instanta dovezi medicale ca este incapabil de munca ?
Parerea mea este ca sa lupte sa isi demonstreze nevinovata daca dvs spuneti ca este nevinovat si nu exista probe contrarii ar fii bine daca ar putea sa aduca si un martor care sa certifice ca nu savarsit aceste gesturi ,oricum alegerea este a dansului,este o situatie urata din care sper sa iasa bine ,ce etse in defavoarea lui ste ca nu cunostea pe acele persoane deoarece in acest caz s-ar fi putut nvoca si dorinta acestora de razbunare pt un anume lucru .
Mult succes
Ati inteles gresit l-a contestat procesul verbal ma refer si a castigat in instanta si pe fond si recurs dar cand s-a dus acum cateva zile la primarie sa isi scoata o adeverinta i s-a spus ca figureaza in evidente cu acea amenda neplatita desi aceasta i-a fost anulata de catre instanta de judecata.Intrebarea mea era cum poate aceasta sa demonstreze la primarie ca amenda i-a fost practic anulata de instanta de judecata?
Prietena de familia a fost in vizita la rudele de la tara din cauza ca i-a mers ceasul gresit cu 10 minute a perdut trenul pana la oras.Deoarece nu mai era tren pana a doua zi siatunci trebuia sa se prezinte de dimineata la munca a esit la ocazie .A oprit un turc ,dupa circa 30 km de mers acesta a spus ca trebuie sa opreasca la un popas ca are facute prea multe ore pe tahograf si are nevoie de pauza.
In fine sa asezat acesta la masa impreuna cu prietena mea.
Atunci a venit un echipaj de politie in bar si aceasta alaturi de alte 2 persoane au fost ridicate si duse la secte de politie pretnzand ca erau acolo in vederea practicarii prostitutiei ,nu a contat faptul ca turcul a spus exact adevarul ,nu a contat ca avea cu ea 2 plase care impreuna insumau o greutate de 15 kg, nu a contat ca era casatorita si ca are 2 copii nu a contat ca a arata ca are serviciu legal lucru demonstrat aratand legitimatia de la serviciu.Odata ajunsa la sectie a fost aproape fortata sa scrie o declaratie ca se afla acolo in vederea practicarii prostitutiei lucru pe care ea la refuzat cu desavarsire chiar daca au amenntat-o ca ii vor face dosar penal pt practicarea prostitutiei dar ea tot a refuzat sa scrie asemenea lucruri.Dupa 3 ore de tortura psihica un politist i-a scris un proces verbal n care era instntata ca este amendata pe baza legii 61/1991 cu 1500 lei desi celalte 2 persoane primisera decat 500 lei amenda intreband de ce ea este caz special i sa raspuns doar atata "pt ca esti tare-n gura".In fine na semnat p.verbal a scris la mentiuni ca este neconform cu realitatea iar urmatoarea zi a si depus contestatie la judecatorie.Peste o luna s-a judecat contestatie ea stand in sala de judecata 6 ore pana ia venti randul cazului ei si-a expus apararea si ia fost anulata amenda ,dar poltia a facut recurs recursul sa judecat iara 6 ore a stat pe la tribunal desigur ambele zile trebuind sa lipseasca de la munca dar si instanta 2 ia dat dreptate.
Aceste lucruri sau intamplat acum jumatate de an a crezut ca a scapat de toata problema ca sa incheiat tot cosmarul pana acum cateva zile cand s-a dus sa scoata o adeverinta de la primarie si i s-a spus ca figureaza cu o amenda de 1500 lei.
Intrebarea mea este cum poate ea sa figureze cu aceasta amenda in evidentele fiscale tinand cont ca aceasta a fost anulata in 2 randuri de instanta si cum poate sa ii fie stearsa caci banuiesc ca daca instanta a declarat-o nula atunci ea nu isi poate produce efecte.
Cititi Legea 448/2006 privind drepturile persoanelor cu handicap, din cate stiu eu salariul persoanelor cu handicap sunt scutite la plata impozitelor si de asemenea pentru deschiderea a firmelor .
Răspuns la discuția Credit client insolvabil
Contractul era pentru credit de nevoi personale pe 10 ani fara garantii suplimentare girtanti sau alte lucrur era faimosul credit doar cu buletinul (ma rog buletin si adeverinta de salariat ca sa fiu mai exacta)
O cunostiinta a luat un credit de nevoi personale de 20.000 lei de la o banca in 2011 a acea vreme lucra avand serviciu na apucat sa achite decat 2 rate dupa aceea fiind concediata .A primit o scrisoare pe adresa de domiciliu spunandu-se ca sa demarat procedura de executare silita dar intrebarea mea este ce executare silita se poate realiza ea actualmente neavand bunuri sau alte venituri pe numele ei de asemenea ,la ce data se va prescrie aceasta datorie care din cate mi-au zis ai ei cu penalitati a ajuns sa depaseasca 30.000 lei .