avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Activitate lmlcmr

Activitate lmlcmr

Astazi am primit un sms de la banca cum ca mi-a fost blocat contul de salariu pentru o poprire. Am luat legatura cu executorul respectiv, am fost sunata si de la locul de munca; n-am primit inca somatia acasa. Am cautat pe portalul instantelor de judecata si am gasit o incuviintare de executare silita datata 7 martie 2017. Precizez ca e vorba de un credit din 2006, n-am mai platit din ianuarie 2012(probleme personale), n-am primit nimic pana acum; se pare ca acest credit a fost cesionat Top Factoring, apoi Garanta Asigurari SA prin acest Top Factoring. Ce e de facut acum , urgent? Ma voi adresa unui avocat, desigur, de luni incolo, dar totusi nu e un credit prescris? Abia maine aflu amanunte, dar o instanta de judecata nu tine cont de niste lucruri evidente? Credit din 2006, suntem in 2017, 11 ani?!Cine e Garanta Asigurari SA si cum de se ocupa si de recuperarea creditelor?X-(
Buna ziua,
Vineri, 27.11.2015 am primit o somatie de la un executor judecatoresc referitor la o asa zisa datorie a mea catre o firma SECAPITAL SaRL.In 2005 am facut un credit la Citifinancial, reinnoit in mai 2006 pe care l-am platit pana in 2008 cand am avut cateva luni in care nu am reusit plata. Din martie 2009 pana in mai 2011 am avut poprire pe salariu in valoare de 200 lei(creditul a a fost de 9500 lei). Contabila a refuzat sa-mi mai opreasca banii deoarece nu a primit de la banca nici o informare clara despre suma de plata. Asta se intampla in mai 2011.Acum 2 zile aflu ca sunt datoare 3400 de lei acestei firme necunoscute de mine. Eu nu cred ca mai datoram ceva bancii.Nu exista nicio relatie contractuala intre mine si aceasta firma care cred ca e un SRL.Chiar sa mai fi ramas ceva de plata, suma nu ar fi prescrisa?Am fost amenintata in somatie cu forte de politie, jandarmerie, alte institutii de forta(nu stiu care ar mai putea fi), nu exista hotarare judecatoreasca ci doar o decizie, in numele legii a executorului si o copie a contractului de credit atat de sters incat nu se citeste mare lucru.Nu e specificat niciun nr. al contractului ci doar ca e din mai 2006.Multumesc.
Parintii mei au primit zilele trecute( cred ca pe data de 11 iunie 2013) o somatie de la Primarie si un titlu executoriu privind plata impozitului pe cladire si a taxei de salubritate pe acest an, 2013. Ambele documente sunt datate 17 aprilie. Intrebari: de ce sunt somati? Impozitul nu se poate plati pana la sfarsitul anului?( Ma rog, vorba vine sfarsitul anului, intrucat in septembrie se pare ca se incheie anul calendaristic pentru cei de la Taxe si impozite). La fel si taxa de salubritate? De obicei platesc vara cand au mai multi bani. Somatia face trimitere la o OG din 2003 pe care am s-o caut pe net sa o citesc.Totusi daca imi puteti da niste informatii?!Multumesc!
Nu, nu vreau sa platesc doar suma imprumutata ca e banca si trebuie sa traiasca din ceva; am dorit doar un contract corect, un scadentar corect, scris la calculator nu completat dupa semnare si cu rata de care am solicitat-o cand am discutat cu ofiterul de credite. M-am saturat sa fim noi cei care pierdem mereu iar unii castiga mereu; toate informatiile trebuie sa fie trecute in contracte; nici acum nu stiu cat este DAE.Trebuie sa o calculez eu? Sau e ZERO? Am mai avut credite dar graficul era clar de la inceput, stiam suma finala pe care o voi rambursa, nu sa aflu acum ca pentru 24.000 de lei platesc bancii 42.000 lei, aproape dublu. Mi-am dorit informare CORECTA! Poate la momentul acela alegeam alta banca mai convenabila.E clar domnule bancher? Sau noi suntem sclavii care va platesc salariile babane si nu avem dreptul sa protestam daca sariti calul?!Pentru ca nu poti negocia cu banca. Nu e un contract intre parteneri cu drepturi egale.Dar macar adevarul puteau sa-l spuna!Cat despre asigurare, ma indoiesc ca daca Doamne fereste, s-ar fi intamplat ceva cu tatal meu, mama nu ar fi trebuit sa plateasca restul de credit ramas restant.Aia sunt niste bani aruncati pe fereastra.
Am obtinut 'minunatul' scadentar care e muuult diferit de ce a primit tatal meu cand a facut creditul. Suma finala pe care o plateste bancii este de 42.243 lei la un credit de 24.391 lei luat pe 7 ani; lipseste cu desavarsire DAE; se precizeaza o prima de asigurare deces, niste bani dati aiurea, el este teafar si nevatamat de 1.027(adica 2 rate) si un comision lunar de administrare care ajunge in final la 3.562 lei. Pe conso.ro am facut o simulare si nu ies sumele astea colosale. Oricum nu mai vreau sa mai aud de banci cat oi trai! Cei mai mari hoti din tara asta! Voi depune o plangere la ANPC; nu cred ca voi rezolva ceva dar mi se pare revoltator sa plateasca atata amar de bani. Ultimele rate (9) le consider date DEGEABA.
Am luat un credit in august 2007; am platit luna de luna pana in iulie 2008; din mai 2009 executorul bancar mi-a cerut o rata cu 25 % mai mare(rata era 400, eu am platit 500 lei). Am platit permanent la biroul executorului;la un moment dat nu este normal sa revin la ghiseul bancii pentru plata ratei normale? Mai ciudat este ca in evidentele Biroului de credit nu figurez o perioada cu plata celor 500 de lei ci cu mai putin sau deloc.Am majoritatea chitantelor(nu toate) dar presupun ca acei bani au fost inregistrati undeva. Cat de corecta este aceasta situatie?
Tatal meu a facut un credit acum 6 ani; a platit constiincios ratele, mai are 10 luni, nu a fost chemat sa completeze vreun act aditional conform OG 50, dar zilele trecute am gasit din intamplare contractul, am gasit si simularea de scadentar conform careia tata a facut creditul(cu rata convenabila si cu acel comision de administrare, am presupus noi integrat ratei) , am calculat ratele platite si a reiesit ca suma pe care a platit-o pana in prezent e considerabila iar la final va depasi suma imprumutata. De asemenea pe graficul de rambursare este trecut cu pixul de catre ofiterul de credite un comision de administrare de 0,3% calculat lunar si rata finala, mai mare cu 100 de lei fata de cat si-a dorit initial tatal meu; nu este specificat DAE decat in simulare(in contract nici vorba), undeva jos, scris cu litere foarte mici. Intrebari: ce facem acum? Cat de corect este acel contract cu adaugiri? Avem vreo sansa sa declaram creditul inchis, achitat? Cat de legal este sa mai adaugi cate ceva dupa ce contractul a fost incheiat?Sincer, nu cred ca banca va renunta la acei bani dar as vrea sa merg la ei pregatita dpv legal.