avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate Elena_Aurelia

Activitate Elena_Aurelia

Buna ziua,taxa de succesiune prin judecata,cat dureaza si si ce termen are persoana care nu se prezinta si cat costa?
Multumesc mult,deci nu exista o lege care sa imparte bunurile dobandite inainte de casatorie
Dupa cat timp bunurile mostenite sau trecute inainte de casatorie devin bunuri comune,cu drept legal la ambi soti,(adica bunurile mostenite sau trecute inainte de casatorie se impart daca se despart legal)
Buna ziua,parintii meu ne au trecut casa cu drept viager,(contract de vanzare cumparare),noi fiind casatoriti de 5 ani,sotul poate sa imi cedeze partea lui fara a mai avea drept vre odata,cat ar costa si ce acte mi ar trebui?multumesc.
Cu cat timp trebuie sa ma angajez, inainte sa termin concediul de crestere pentru copil, ca sa pot beneficia de stimulentul de la primarie?dar sotul meu poate beneficia daca are contratul pe nedeterminat?
Am 33 de ani de munca si 6 luni pe decizie si 7 ani de pensie pe caz de boala si am 52 de ani,cand pot sa ies la pensie cel mai devreme?
buna seara,va deranjez cu o intrebare...Parintii mei,pensionari, vor sa treaca nepotului lor,fiului meu,care are varsta de 3 anisori,proprietatea lor,prin act de vanzare cumparare, donatie,testament sau alt mod,eu fiind de acord.Se poate lucrul acesta?Este un impediment varsta copilului?Trebuie sa fiu si eu de acord,sau poate sa i lase averea nepotelului pe baza certificatului lui de nastere?Va multumesc anticipat.
,
Răspuns la discuția indemnizatia pt risc maternal
am inteles.va multumesc ca m ati ajutat,nu eram sigur de procentul de 75 sau 85 la suta.multa sanatate
Răspuns la discuția indemnizatia pt risc maternal
va multumesc pt informatii,acum imi este clar,dar mai am o nelamurire,ce inseamna''Izcm se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din certificatul medical ''.?
adica numarul zilelor lucrate in luna precedenta?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,am eu o problema :indemnizatia pt risc maternal se calculeaza 75 la suta din veniturile brute sau cele net?