avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate Audry

Activitate Audry

Ce inseamna "act de acceptare tacita"? :-/ El nu s-a dus la notar sa accepte, sau ceva de genul asta. Ma scuzati, eu nu sunt avocat, lucrez in cu totul alt domeniu, stau pe site-ul asta ca-mi place f mult si e f interesant, si citesc doar din curiozitate, dar n-am studii in domeniu, asa ca inteleg ceva mai greu....... dar pana la urma inteleg.
Eu atac testamentul dupa moartea lui, dar ce ma fac daca face act de vanzare cumparare in favoarea fratelui?:O
Sau ce ma fac daca vinde totul altcuiva?:(( Si pana la urma, poate sa vanda doar in baza certif de mostenit din 1985, fara sa mai fie nevoie de obtinerea dreptului de proprietate in instanta prin uzucapiune?
1. Iti multumesc fff mult ca ti-ai facut timp sa ma sfatuiesti!
2. Pot cumva sa-l impiedic sa-i dea totul doar fratelui meu (deci are 2 copii rezultati din casatoria cu mama mea)? Sau pot cumva sa o ajut pe mama mea, care dupa 31 de ani de casnicie a ramas pe drumuri?
Totusi nu inteleg: daca dreptul de a accepta succesiune se prescrie in 6 luni, de ce nu pot eu sa cer acum dezbaterea mostenirii? Au trecut 10 ani de cand a murit bunica mea si el n-a cerut in acest timp dezbaterea mostenirii.
In plus, am fost la notar sa cer dezbaterea, dar mi-a zis ca nu se poate fara act de proprietate,:-/ ca acel certif de mostenitor e valabil, dar nu suficient, chiar daca el a fost singur la parinti si ca trebuie intai sa obtina actul de proprietate prin uzucapiune.
TE ROG, AJUTA-MA!!!!!!!!
Buna ziua!
Am mai explicat cazul acesta si nu prea am primit raspunsuri (de fapt cred ca n-am explicat bine).
Situatie: tatal meu are un certificat de mostenitor pe casa si terenul unde locuieste cu mama mea. Proprietatea a apartinut bunicului care a decedat in 1985, iar Notariatul de Stat le-a intocmit acest certificat de mostenitor in care erau trecuti el si mama lui (deci sotia defunctului si unicul copil), dar fara a le inmana si un act de proprietate. In 1997 a decedat si mama lui (sotia-in certificatul de mostenitor respectiv), dar nu s-a mai dezbatut de atunci mostenirea, astfel incat singurul act pe care-l are el acum asupra terenului si a casei este acel certif de mostenitor in care sunt trecuti el si mama lui decedata de 10 ani. Fiind singurul fiu, el poate acum sa vanda proprietatea (desi are 2 copii: eu si fratele meu, si nu are frati)? Mai este nevoie sa dezbata mostenirea? Nu s-a prescris dreptul lui de a accepta succesiunea? Va rog sa ma ajutati, a dat-o pe mama mea afara (pe sotia lui) si vrea sa-i lase totul fratelui meu (prin vanzare, testament, donatie.... inca nu stiu). Poate face asta desi el nu are act de proprietate (a inceput un proces prin care intentioneaza sa-l dobandeasca prin uzucapiune)? Daca au trecut 10 ani de la moartea bunicii si nu s-a dezbatut mostenirea, pot sa cer eu, fiica lui, deci nepoata bunicii, in calitate de mostenitor dezbaterea mostenirii, chiar daca fretele meu nu vrea????? Cum sa procedez? VA IMPLOR SFATUITI-MA! MAMA MEA E DISTRUSA!
Multumesc.
Răspuns la discuția va implor ajutatima
Ma bucur sa aud ca acum e liniste, dar, din pacate, cred ca e linistea din-naintea furtunii. Nu vreau sa te sperii, dar genul acesta de om NU-SI MAI REVINE. Da-l afara prin ordin de evacuare, dar e doar o solutie de moment. Nu trebuie sa stie ca bunica ta e la Brasov!!!!!!!! Cand n-o sa mai aiba bani de bautura si o sa-i fie greu, s-ar putea sa se duca dupa ea. Daca apartamentul nu e pe numele lui, vinde-l si cumpara-i bunicii tale o garsoniera sau un apartam cu 1 cam. De preferat in Brasov, unde e sora ei. Din ce oras esti? Nu stiu care sunt preturile la apartam acolo, dar trebuie sa-i iei bunicii tale o casa langa o ruda apropiata, deci in Brasov e o idee buna, mai ales ca si tu pleci si ea ramane singura.
Fii tare!!! Gandeste-te DOAR la tine si la bunica ta. El nu merita sa te gandesti la el, ca s-ar putea sa-ti distrugi tu viata, iar ptr bunica ta, asta e singura solutie. Cand o sa fie singur si fara casa, are 2 variante: ori isi revine si munceste sa-si poata obtine singur un acoperis (ceea ce nu prea cred ca e in stare), ori o duce asa, pana sparge vreun geam la vreo carciuma sau cine stie ce scandal grav face in public si va fi fi dus cu forta la politie (eventual la inchisoare). Dar tie nu trebuie sa-ti pese. Tu trebuie sa ii asiguri bunicii tale o batranete linistita undeva departe de el, de preferat in alt oras, unde sa nu va gaseasca (deci nu trebuie sa stie nimeni din bloc sau din cunoscutii tai de acolo unde plecati), si trebuie sa-ti faci tie o viata, o familie, o cariera, esti om si trebuie sa realizezi ceva pozitiv in viata asta, ca doar nu traim degeaba (asa ca el). Stiu ca nu e usor, chiar stiu cat de greu este, dar se poate si este cea mai buna varianta.
BAFTA MULTA, NERVI DE OTEL SI PUTERE DE LUPTA!!!!!
Discuție LAMURIRI:
Deci: tatal meu a mostenit de la parintii lui casa si terenul. Mama mea nu dobandeste nimic nici dupa 31 de ani de casnicie? Au investit impreuna in proprietate. Cum pot sa fac sa nu-i dau voie sa vanda ?
Cazul este explicat pe larg in "Certificat de mostnitor fara act de proprietate. Ce se intampla in cazul divortului?" - discutii in dreptul familiei.
Cereti-mi orice lamuriri de care aveti nevoie, numai dati-mi, va rog, un sfat bun, o solutie!!!!!!
Multumesc.
Tatal meu poate sa vanda mostenirea lui fara acordul meu, ca fiica lui, mostenitoare?
Adica: el are proprietatea prin mostenire, nu a dobandit proprietatea in timpul vietii. Poate sa o vanda fara semnatura fiicei lui, unica lui mostenitoare? Asta nu inseamna ca-mi ia mi dreptul meu la mostenire?
Răspuns la discuția va implor ajutatima
Te inteleg mai mult decat iti inchipui, am fost intr-o situatie asemanatoare:(. Eu insa m-am angajat devreme, m-am zbatut f mult ptr un salariu acceptabil, am facut economie si sacrificii enorme. Anul trecut m-am casatorit cu un baiat care castiga la fel de putin ca mine, dar parintii lui sunt pensionari, oameni simpli si cu mult bun simt. :)Dupa nunta, am strans tot ce am avut, am cumulat venitul meu cu al sotului si cu al socrilor, am facut credit si ne-am luat o garsoniera, asa ca acum nu mai stau cu tatal meu. Saptamana trecuta, dupa ce noaptea tatal meu a sarit la bataie la mama mea si a vrut sa o omoare, am luat-o la mine si la sotul meu, iar el a ramas singur si fara bani. Nu sunt jurist, nu stiu sa-ti dau sfaturi legale, dar sunt om si ma impresioneaza f mult situatia ta. Incearca sa nu pleci in armata, sa-ti gasesti un loc de munca care sa-ti permita sa te muti in alta parte unde sa o iei pe bunica ta cu tine macar o perioada. Pe numele cui e apartamentul? Nu se poate vinde fara el si sa va cumparati ceva, undeva departe de el? Daca el nu pleaca, plecati voi si dati-l si pe el apoi afara, lasati-l pe el fara casa, poate vazandu-se fara casa si fara fam si fara bani isi mai revine. daca nu, macar ati scapat de el.
Anunta-ma ce-ai facut. BAFTA MULTA!!!!. O solutie trebuie sa existe!
Va rog mult sa ma ajutati. Cum procedez? Mama mea e casatorita cu tatal meu de 31 de ani si locuiesc impreuna in casa ramasa tatalui meu de la bunicii mei, parintii tatalui meu. Cand a decedat bunicul, Notariatul de Stat de la vremea aceea a intocmit doar un certificat de mostenitor in care i-a numit mostenitori pe sotia si unicul fiu (bunica mea si tatal meu). Ulterior a decedat si bunica, in 1997, dar tatal meu nu a mai dezbatut mostenirea, ca atare azi el are asupra casei si a terenului respectiv doar un certificat de mostenire in care mostenitorii sunt el si mama lui decedata. Am fost la notar sa dezbatem mostenirea si ne-a zis ca nu se poate fara act de proprietate care trebuie obtinut prin actiune in instanta, invocand uzucapiunea. Procesul in acest sens este inceput. Problema este ca tatal meu are grave probleme cu alcoolul, a devenit vulgar si violent si saptamana trecuta, in miez de noapte a dat-o pe mama mea afara, doar cu hainele de pe ea. Ea acum sta la mine si la sotul meu. Cum trebuie sa procedez sau cum sa fac sa o ajut, ca la 52 de ani, dupa 31 de ani de casnicie sa nu ramana pe drumuri? Mentionez ca ei au dobandit impreuna, in timpul casniciei, 2 apartamente, pe care ulterior le-au vandut si au investit banii in casa parinteasca. Situatia mamei mele este disperata si nu stiu cum sa o ajut. Va rog, sfatuiti-ma!