avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate denisadeniscomdivers

Activitate denisadeniscomdivers

Am retinut,multumesc frumos pentru raspunsul Dvs insa acum am incercat sa introduc aceasta factura in Ciel(progr. de evidenta contabila) si se pare ca am aceeasi problema,nu-mi permite sa introduc CNP-ul cumparatorului meu(pers.fizica) in locul unde se cere RO-ul firmei pentru a introduce o noua factura!!
Buna seara,
Daca se poate va rog sa ma lamuriti si pe mine in privinta unui aspect,anume:
am vandut o semiremorca unei persoane fizice,i-am emis factura si bineinteles in locul unde trebuia scris RO-ul firmei,am trecut CNP persoanei in cauza!! Acum, trebuie sa inregistrez aceasta factura de vanzare in D394,iar problema este ca nu mi permite sa introduc CNP-ul respectiv(in locul unde ar fii trebuit sa scriu RO-ul firmei,in cazul in care se facea vanzarea tot catre o PJ)!!
Va rog frumos sa ma ajutati! :-(
Multumesc
Buna seara,
Ajutati-ma va rog, vreau sa cumpar un vehicul de la o persoana fizica, cum inregistrez acest contract in contabilitate??? Respectivul este persoana fizica neautorizata si automat n-are cum sa-mi emita factura, doar contract de vanzare cumparare cu suma pe care o platesc!
Cum inregistrez contractul in contabilitate!
Buna ziua,
Se poate sa ma lamuriti si pe mine, am de vanzare o semiremorca lovita, ideea este ca o vand la fier vechi, cum o scot din contabilitate,persoana care o cumpara este persoana fizica, pot sa emit factura unei persoane fizice?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

va rog frumos sa-mi spuneti si mie daca este obligatoriu acel raport al cenzorilor sau cel de audit pentru bilant forma prescurtata, iar daca da, cine poate fii cenzor??

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti la decontul 300, ce formular se depune pentru TVA la incasare! Pe site-ul Anaf este tot cel vechi insa am observat ca au mai aparut noi modele ale acestui decont!!
Care este cel corect??
Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Daca se poate va rog sa-mi spuneti , inregistrez tva-ul deductibil la plata partiala dintr-o factura?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Decont 300 - am omis o factura !
Multumesc frumos pentru raspuns insa ce vreau sa mai stiu, am inteles ca trebuie sa mai fac si o cerere catre finante pentru rectificarea decontului de tva? Factura pe care am omis-o este facuta in luna dec 2012, iar eu abia acum am observat ca nu am inregistrat-o! Facturierul respectiv a fost uitat intr-o masina!
Multumeesc anticipat!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati daca puteti cu un raspuns, am omis la declararea lui 300 o factura cu TVA colectat, factura din 2012, mai pot reface acel decont sau introduc la Regularizari taxa colectata la sfarsitul lui martie 2013???
Multumesc,
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati daca puteti si sa ma lamuriti in acelasi timp daca as mai putea rezolva cumva urmatoarea situatie. Anul trecut 2012, am efectuat 2 transporturi de marfa din Romania catre Grecia! Am facut 2 facturi catre o firma din Grecia (platitoare de TVA), s-a inchis anul 2012 insa eu nu am avut habar ca trebuie sa fiu inregistrata in ROI (registrul intracomunitar) ca sa pot factura catre o firma din afara! Ideea este ca eu am inregistrat in contabilitate aceste 2 facturi catre firma din Grecia, iar anul 2012 l-am inchis si am depus toate declaratiile! Acum am aflat ca trebuia sa fiu inscrisa in ROI sa le pot factura lor si inclusiv sa depun si declaratia 390,lucru pe care nu l-am facut!!! Nu stiu ce sa mai fac acum, cum as putea sa scot din contabilitate aceste 2 facturi,am inteles ca amenda este pana la 6000 lei in conditiile in care eu nu am depus aceasta declaratie si am inregistrat in contabilitate aceste 2 facturi!! Va rog sa-mi spuneti daca mai pot face ceva acum!!!#-o:( Multumesc anticipat!
P.S. Am uitat sa mentionez ca sunt SRL, platitor de TVA