avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Activitate eualexandra

Activitate eualexandra

Răspuns la discuția Indemnizatie al doilea copil
Am inteles...
Dar daca luam in calcul aceasta varianta, de a intra tatal in concediu o luna (a 24-a luna), apoi el va continua serviciul si eu voi intra in CCC2, sau va trebui ca tatal sa intre in CCC2?
Multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatie al doilea copil
Tatal este angajat de cativa ani, indeplineste conditiile, dar nu am vrea sa intre el in concediu iar eu sa nu mai beneficiez de aceasta.
As vrea sa stiu daca am vreo sansa sa continui eu cu CCC iar el sa lucreze in continuare.
Răspuns la discuția Indemnizatie al doilea copil
Va multumesc pentru raspuns!
Primul copil implineste 2 ani pe 17 iunie, iar al doilea ar avea data probabila a nasterii pe 20 iunie.
Insa, din ce stiu, primesc indemnizatia pana ce copilul implineste 2 ani fara o luna, adica 23 de luni in total, nu? In acest caz se considera ca CCC1 se termina in mai?
Buna seara!
Ma aflu in urmatoarea situatie: la anul voi naste al doilea copil aproximativ la aceeasi data cand primul va implini 2 ani. Eu am luat indemnizatia de 600 de lei, fiindca eram inca in perioada studentiei.
Intrebarea este, ma incadrez in timp pentru a lua indemnizatia in continuare? la cat timp dupa ce implineste primul copil doi ani as fi in termen, din acest punct de vedere, sa nasc?
Si as mai avea o intrebare: din ce am auzit, ultima luna de indemnizatie o iau doar daca sotul isi ia concediu de la munca. In acest caz, ce procent ia sotul din salariu?
Va multumesc!
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. In curand trebuie sa plec din tara dar imi expira buletinul peste trei luni (si mie si unuia dintre copiii minori pe care ii iau cu mine). Eu ma incadrez in perioada asta, adica imi expira dupa aproape doua luni dupa ce ma intorc, dar mi-a spus cineva ca trebuie sa fie valabil cel putin 6 luni in momentul cand ies din tara. Este adevarat? Mentionez ca am facut o procura speciala pentru doi minori, pe care ii iau cu mine, in care este mentionata perioada cat stam plecati.
Va multumesc frumos!
Buna seara!
As vrea sa ma ajutati si pe mine intr-o problema. Am doi frati minori (14, respectiv 17 ani). Mama mea trebuie sa plece cu ei din tara si, din cate stiu, are nevoie de acordul tatalui, printr-o procura. Problema este ca tatal meu munceste in alta tara. Are acte in regula si as vrea sa stiu daca poate face o procura acolo si sa o trimita prin fax. Este valabila aceasta procura? Chiar daca e in alta limba decat romana?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Instrainare pamant
Buna ziua!
Va multumesc pentru raspuns. Dar daca vreau sa-l donez, cum trebuie sa procedez, unde trebuie sa ma duc?
buna seara!
va rog sa ma ajutati cu o informatie. Eu am in spatele casei o bucata de pamant (20 de ari) care as vrea sa nu mai figureze pe numele meu. In afara de vanzare, ar mai fi si alta metoda, de exemplu prin notar?
Va multumesc!
Buna seara!
am primit acasa o instiintare ca in 10 zile zile sa aduc probe care sa sustina "de fapt si de drept" tot ce am scris in contestatia unei amenzi si suspendarii permisului 30 de zile.Am depasit cu 10 km/h pe trecerea de pietoni drumul fiind fara marcaj iar autoutilitara depasita era oprita in intersectie.
Am rugat agentul sa-mi spuna cum ar contesta el PV-ul.Mi-a zis sa scriu ca drumul nu-i marcat iar ca indicatorul nu era vizibil din cauza autoutilitarei depasite in intersectie.Plus ca PV-ul e greisit -am virat la stanga si nu la dreapta.Am depus contestatia cu 3 poze ale locului,procesul verbal copie de la agent ateptand sa ma cheme la judecata.
Numai ca in 10 zile tb sa mai aduc si 2 copii dupa PV,numele martorului-soferului autoutilitarea(pot sa-l ia singuri din copia PV-lui).
Intrebare:Avand in vedere cauza Anghel contra Romaniei de la CEDO, referitoare la prezumtia de nevinovatie cine se bucura de aceasta:eu sau PV-ul care e intocmit gresit?Ce ma sfatuiti sa fac?

Buna ziua!
Am si eu unele nelamuriri in ceea ce priveste indemnizatia de crestere a copilului. Eu sunt masteranda in anul I, si am urmat la zi, fara intrerupere cursurile si le voi continua si anul universitar ce urmeaza. (Mentionez ca m-am inscris la masterat imediat dupa finalizarea studiilor de licenta). Sotul meu este angajat. Eu nu am alte venituri. Inca nu am implinit cele 60 de zile de la nastere, deci ma incadrez pentru primirea indemnizatiei. Intrebarea este ce acte trebuie sa depunem in aceste conditii si unde, deoarece noi avem resedinta intr-un oras, dar avem si viza de flotant in alt oras. Si curios este faptul ca m-am interesat si difera actele care trebuiesc depuse de la primarie la primarie... Exista ceva stabilit in privinta actelor care trebuiesc depuse, sau depinde de la primarie la primarie? Va multumesc!