avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate CHCORNEL

Activitate CHCORNEL

Buna ziua.
As dori o lamurire legata de situatia pe care o sa o prezint;
In urma depunerii de catre mine a dosarului de pensionare partiala anticipata in dec.2020, in ian 2021 am primit decizia de pensie partiala anticipata .( nu am cerut inca sa beneficiez de ea pana in acest moment)
In dec.2023 cand am implinit 63 de ani, am solicitat emiterea deciziei de pensionare pentru limita de varsta prin reducerea cu 2 ani a varstei standard ca urmare a faptului ca am locuit in zona Motru care a fost inclusa in zonele cu poluare remanenta depunand adeverinta eliberata de Serviciul de Evidenta a populatiei. Am considerat ca aceasta prevedere ( reducerea cu 2 ani) imi confera dreptul la pensia integrala cu includerea perioadei lucrate ulterior, a facultatii, armatei.
Astazi am primit raspunsul de la Casa de Pensii ca acesta reducere "se aplica doar persoanelor ale caror drepturi de pensie s-au deschis ( nu inteleg ) ori se deschid dupa intrarea in vigoare a acestor prevederi legale"
" Drepturile de pensie anticipata v-au fost deja stabilite ......si prin urmare nu va sunt aplicabile prevederile legale invocate ..."
Eu o vedeam simplu si clar : am implinit 63 de ani, exista o lege care introduce o zona in categoria de poluare remanenta, prin care pot beneficia de reducerea varstei de la 65 la 63.
Se poate sa nu fi inteles din textul raspunsului enuntat. Poate primesc ceva lamuriri suplimentare.

Multumesc
repet, anularea deciziei, reintegrarea si plata drepturilor.Tocmai de aceea se mentioneaza: celelalte capete de cerere se resping. Societatea exista , nicio problema de radiere, dizolvare, faliment etc

s-a pronuntat in sensul respingerii celorlate capete de cerere

nu inca. Cred ca e greu de motivat desi s-a pronuntat acum 1 luna. Oricum hartia suporta orice. De aceea am si intrebat. Am citat din rezolutia de pe site-ul just.ro, respectiv: aproba in parte contestatia...., constata nulitatea absoluta a deciziei de concediere, respinge celelalte capete de cerere, acorda 1/2 din chelt. de judecata ( probabil pentru ca s-a aprobat in parte contestatia). Astept redactarea, dar vroiam sa aud pareri autorizate, care sa-mi confirme sau sa-mi infirme parerea mea ca " e ceva putred in Danemarca".
Materia : litigiu de munca . Obiect : contestare decizie de concediere, reintegrare si plata drepturi salariale de la concediere la reinterare.
Hotarare: Instanta de fond constata nulitatea absoluta a deciziei de concediere. Respinge celelalte capete de cerere!!. Ce inseamna? Sunt angajat, nu sunt, daca da de ce nu am si drepturi banesti, daca nu, de ce decizia de concediere este nula absolut nu relativ sau alt fel.
La recurs ce pot solicita?
Răspuns la discuția VECHIME IN MUNCA
Multumesc
Am inteles deci ca cei 2 ani se adauga la stagiul de cotizare minim necesar iesirii la pensie, indiferent de nr. orelor lucrate si suma contributiilor virate. Fiind barbat, cei 35 de ani minimi de cotizare completa, vor include si aceasta perioada in integralitatea lor.

Multumesc din nou pt promptitudine.
Buna ziua,
Am avut timp de 2 ani, deci aproape 24 de luni, exclusiv doar 5 sau 6 contracte individuale de munca part-time ( 2-4 ore/zi pt. fiecare), la angajatori diferiti care, au declarat, platit contributiile la asigurari sociale in acele perioade. Suma veniturilor lunare declarata la Casa de Pensii bineinteles a cuprins toate aceste contracte.
Daca din punctul de vedere al contributiei nu sunt probleme, dar din cel al stagiului de cotizare?
Mai precis, cei doi ani sunt considerati vechime completa in calculul stagiului minim necesar pt. iesirea la pensie? Care este prevederea legala unde pot gasi raspunsul?

Multumesc.