avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 750 soluții astăzi
Forum Activitate sagetator1

Activitate sagetator1

Răspuns la discuția mostenire
multumesc de raspuns..... atit ca informatie mai adaug ca soacra fiind vaduva cu un copil mic a primit de la primariea apartamentul pe vremea acea nu era locuinta sociala si nu a platit nimic pt apartament , dupa vinzare au inceput sa construiasca casa cu ajutorul rudelor socrului fiind si ei padurar au dat lemnele pt casa si altelea asa au ajutat nepotul orfan .
Discuție mostenire
buna ziua
Am o intrbare daca ma puteti ajuta in legatura cu mostenire ......deci acum cam 40 de ani a murit tatal sotului {adica socrul] ,sotul meu fiind copil mic soacra a primit un apartament din partea primariei [socrul pe vreamea comunista fiind padurar al primariei] .,pe care dupa citiva ani soacra a vindut si a construit o casa pe un teren mostenit. S-a recasatorit [casa fiind deja gata constuit] si din casatoria asta are un baiat ,si sotul al 2 lea a murit .intrebarea este ce parte de mostenire are fiiecare baiat [sotul meu si cumnatul] din aceasta casa? va multumesc pt raspuns
Răspuns la discuția concediere
prietenul are 5 ani la aceasta firma iar azi seful nu a zis personal ci a trimis vorba de la un coleg ca de luni are pe altcineva in locul ei....asta ma interesa ce drepturi are in acest caz?
Răspuns la discuția concediere
Scuze vroiam sa intreb de somaj nu de indemnizatie ....
Discuție concediere
buna ziua am o intrebare ..se poate concedia o persoana la o zi la alta pe motiv ca nu se poate comunica cu el.....mai exact prietenul meu soferi de tir a fost concediat la o zi la alta pe acest motiv ....o alta intrebare a mea e ce drepturi are prietenul meu? indemnizatie poate primi? cu respect astept raspunsul
Răspuns la discuția Violenta domestica
multumesc mult pt raspunsuri
Răspuns la discuția Violenta domestica
din pacate mama sta singur acum cu el in casa eu ma m mutat acum 5 luni cind am nascut ,pina atunci mai aparam pe mama dar acum fiind singura lucrurile au devenit mai grave de acea am cerut sfatul dv pe care le multumesc
Răspuns la discuția Violenta domestica
multumesc pt informatie ....eu am scris ce mi sa zis la politie (de la politie am fost trimis la medicul de familie care mi a yis ca fara card nu poate da bilet de trimetere),mentioney ca am sunat la 112 a venit politia dupa 3 ore si in fata lor facea scandal dar au zis ca numai amenda poate sa dea multumesc pt orice informatie
Răspuns la discuția Violenta domestica
Multumesc pt raspuns dar problema este ca e violent si cind nu e beat atunci chiar e mai agresiv si politia nu poate duce la pshihiatrie numai daca avem bilet de trimitere de la medicul de familie iar pt asta avem nevoie de cardul de sanatate pe care numai tatal meu poate folosi ... deci problema ramane ...
Buna ziua .. as dorii sa cer sfatul pt o preblema care are mama ....fiind maritata cu tatal meu de vreo 40 de ani el o amenta cu moartea ,alunga din casa .certuri ,violenta.Tatal meu bea cam mult dupa parerea mea are si probleme psihice(vorbeste singuri,are idei fixe ca de la el toate lumea fura,mama a furat miliarde de la el..mentioneyi ca nu are avere deloc si nici nu a avut lucra la padure ca trctorist,,yice ca mama face facatorii ect) ,intrebarea mea este legal ce se poate face? reclamat la politie a fost dar acolo ni sa zis ca numai o amenda poate sa dea, O alta intrebare a mea este noi familia legal putem interna la un spital psihiatric fara acordul ei? va multumesc pt raspuns inaita cu stima












8