avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Activitate asud

Activitate asud

Astept raspunsul de cateva zile,dar si cand mi se raspunde se face in mod ambigu .Rugati pe cei implicati care raspund la intrebarile noastre sa fie mai concisi si mai la obiect.
Buna ziua.Suntem 3 proprietari pe 48 ari si aceasta suprafata de teren este intabulata la un loc.Nu am facut dezmembrarea terenului si implicit iesirea din indiviziune.Eu doresc sa imi vand partea mea ,care mi se cuvine adica 16 ari, dar o persoana nu vrea sa semneze dezmembrarea in fata notarului.Persoana isi are domiciliul in Mun.Sf.Gheorghe,jud.Covasna iar eu in Mun.Toplita,jud.Harghita.Actiunea in instanta va trebui sa o depun la Sf.Gheorghe ,dar dupa ultimele reglementari trebuie sa recurg la un mediator.Acest lucru trebuie sa il fac inainte de o chema in judecata sau dupa si cat este taxa de mediere?Va rog sa imi dati lista mediatorilor autorizati din Mun.Sf.Gheorghe.Daca se ajunge la instanta va trebui facuta expertiza terenului?Va multumesc.
Discuție Testament
Buna ziua.Am avut un unchi divortat ,care a lasat toata averea fostei sale sotii prin 2 testamente.El a murit, iar sotia sa a infiat o femeie care dupa moartea ei a mostenit conform testamentelor toata averea .Am atacat infierea cei sase descendenti ai unchiului ,dar am pierdut,fiind astfel inlaturati de la mostenire.As dori sa va intreb daca dupa noul cod civil noi cei sase descendenti nu avem drept la jumatate din cota succesorala a testatorului?Va multumesc.
Va multumesc.
Va multumesc.
Buna ziua.Am facut o plangere penala la un Parchet de pe langa o Judecatorie ,care s-a soldat cu un NUP,acum pot sa continui cu o plangere la un prim-procuror la un Parchet de pe langa un Tribunal.Intrebarea mea este daca la a doua faza voi plati cheltuieli de judecata?La cercetarea facuta la politie ,politistul nu a iesit la fata locului,era de o prostie rar intalnita iar procurorul care a dat rezolutia cu NUP este frate cu unul dinte directorii din societatea impotriva careia am facut eu plangerea penala.Va multumesc.
Buna ziua.O persoana a platit asigurarea de sanatate dar a beneficiat de ea doar cateva zile, deoarece i s-a calculat sase luni in urma .Stiu ca in dreptil civil este un principiu fundamental care se refera la neretroactivitatea legilor(legile dispun doar pe viitor).Este posibil asa ceva?Va multumesc.
Va multumesc pt.raspunsul dat.Va rog un raspuns si pt.partea a doua a intrebarii.Va multumesc.
Buna ziua.Poate fiscul sau casa de sanatate sa extraga dintr-un cont deschis la o banca din tara contributia pt.sanatate ,cu toate ca nu exista nici o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila care sa le permita sa faca acest lucru?Pe ce baza legala s-a facut acest lucru,parerea mea fiind ca este un abuz grosolan din partea institutiilor statului.Persoana in cauza nu are nici un venit, beneficiaza doar de ajutorul de incalzire din partea statului roman.Are cont deschis la o banca si a primit acesti bani din partea surorii sale,pana a ascos banii ,i-a fost retinuta din suma primita contributia pt.sanatate.Si inca o intrebare.Aceiasi persoana a platit de bunavoie contributia pt.sanatate anul trecut,pt.ca suferi o interventie chirurgicala dar a beneficiat de asigurare medicala doar cateva zile deoarece i s-a calculat retroactiv.Stiu ca este un principiu fundamental in drept care se refera chiar la neretroctivitatea legilor(legile dispun doar pe viitor).Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția L221/2009
Va multumesc.Cu stima.