avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Activitate tati_sorin2000

Activitate tati_sorin2000

Discuție Partaj
Buna ziua.Problema mea este urmatoarea.Sotia a depus divortul si cred ca vrea si partajul.Locuinta pe care o avem impreuna se imparte egal,sper,dar eu am facut un credit acum 3 ani pentru amenajarea locuintei.In momentul de fata m-ai am de platit suma de 15000 lei.Vreau sa stiu ca dupa ce vindem locuinta,fosta sotie trebuie sau nu sa-mi returneze 7500 lei.deoarece eu raman sa platesc ratele in continuare.Multumesc anticipat.
As dori sa stiu ce documente imi trebuie pentru partaj,cine se ocupa cu partajul si daca se poate as vrea sa stiu cam cat costa.Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Executare silita rate
Daca il actionez in judecata,voi recupera banii?.Colegul pe care l-am girat mi-a spus ca imi va inapoia banii, care urmeaza sa-i retina ,dar nu poti avea incredere in nimeni.E normal sa m-ai ajuti pe cineva in ziua de azi ,nu cred ca voi m-ai face asa ceva.
Buna ziua,sunt pensionar si un fost coleg tot pensionar m-a rugat s-al girez,pentru un inprumut.El nu a platit ratele la timp si am primit o adresa, de la un birou executoriu ,ca trebuie,
sa platesc eu ratele lui.Cred ca vor sa-mi opreasca din pensie.Ma intreb de ce nu i-a facut lui direct s-ai opreasca din pensie.Ce pot sa fac pe cale legala sa nu-mi opreasca mie din pensie.Va multumesc.
Răspuns la discuția DIVORT
Am incercat sa i-au legatura cu ea dar nu-mi raspunde la apeluri.
Deci trebuie sa astept pana la prima infatisare.Eu am citit dosarul de divort .M-ai este nevoie sa depun o intimpinare la dosar daca voi fi de acord cu divortul?
Discuție DIVORT
Sotia a depus divortul.Avem copii dar sunt majori.Eu sunt de acord cu divortul .Multumesc lui DUMNEZEU ca a plecat.Anul trecut am aflat ca imi este infidela,am dovezi dar totusi am iertato pentru ca sa nu afle copii si nepotii.Dupa 7 luni sa intilnit cu amantul si s-au impreunat urmandul in SPANIA.Pe data de 28-06-2013 a depus divortul iar pe 29-07-2013 a plecat cu amantul in SPANIA, fara sa stiu nimic,dar mi-a lasat un bilet unde invoca niste motive si spune ca ne intilnim la tribunal.Ea are 2 martori eu pot sa pun 10.Dar nu vreau ca cei 31 de ani de casnicie sa sfarseasca intro albie de porci.Cu respect va intreb, ce trebuie sa fac? la prima infatisare
pot folosi ca proba la divort convorbirile de pe messenger intre sotie si amant. deoarece am unele banuieli.Cum se procedeaza si daca sunt legale aceste probe, sper ca nu le-au sters din istoric.
Da asta este, deoarece am luat cerere tip din incinta ANAF si eu am completat, si nu specifica si restituirea de dobanda.Asta a fost in luna martie 2012.De aceea ma simt frustat si pot sa spun furat, de ceea ce mi se cuvine legal.Totusi eu va multumesc pentru raspunsurile date.
Sa fiu concludent, redau cele scrise de Tribunal 1Obliga paratele sa restituie reclamantului suma,actualizata cu dobanda reprezentind taxa poluare,actualizata cu dobanda legala aferenta la data platii. 2Curtea de apel modifica sendinta,in sensul ca inlatura obligarea paratelor la plata dobanzii legale.Mentine celelalte dispozitii ale sentintei.IREVOCABILA
BUNA ZIUA TUTUROR. Am primit banii, pentru taxa de poluare, dar dobanda nu.Conform deciziei de la Curtea de apel, a ramas definitiv si irevocabil numai achitare sumei achitata ca taxa de poluare, iar celelalte cereri au fost respinse.La prima infatisare la Curtea de apel avuta in data de 15 nov 2012 s-a amanat recursul pentru data de 13 ian 2013, deoarece trebuia sa depun la dosar copie dupa cererea de restituire a taxei de poluare si calcularea dobanzii.Am facut o cerere la administratia financiara, mi-a trimis o copie dupa cerere, dar nu mi-a clculat dobanda.Imi pare rau sa spun, dar nici avocata care ma reprezentat nu mi-a fost de ajutor:(.Mentionez ca si in cererea tip pentru restituirea sumei pentru taxa luata si completata la ANAF nu mentiona si restituirea dobanzii.Am fost personal la Curtea de apel si am depus la dosar, copia dupa cererea de restituire a taxei de poluare.In data de 13 ian 2013 sa judecat recursul si a ramas definitiv si irevocabil, numai restituirea sumei pentru taxa de poluare,iar celelalte cereri au fost respinse.Intreb si totodata multumesc anticipat, celor care imi pot da un raspuns.Oare m-ai exista cai de atac, sa mi se restituie dobanda??