avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate zolyxx

Activitate zolyxx

buna ziua
intr-o asociatie de 56 ap, 38 de mebri, care este numarul minim de persoane pt conducere. si care sunt acelea. cenzorul si secretarul poate sa fie si membrii din comitetul executiv?

multumesc
Caminul se afla la 25 de metri de la scara blocului . Petitia am depus ca persoane fizice- locatari si nu asociatie.
Multumesc

ynocentta a scris:

Atat timp cat caminul se afla in spatiul imobilului de locuit in comun,responsabilitatea asigurarii starii tehnice a aparatului de contorizat consum apartine beneficiarului asociatia de proprietari
Pentru verificari metrologice exista operatori autorizati
OPC nu se implica in solutuonare concreta in cazul litigiior intre persoane juridice

Caminul in care se afla contorul de bransament al blocului este inundat, apometrul - contorul este sub apa cam 30-40 de cm respectiv nu are verificare metrologica. Noi locatarii avem toti apometre cu verificare metrologica. Furnizorul factureaza in plus apa potabila caci contorul lor este cu o clasa de precizie mai mare decat ale noastre. Furnizorul a raspuns la petitia noastra de ce nu am schimbat noi contorul de bransament , in opinia noastra acesta apartine furnizorului. Motivul inundatiei din camin cine trebuie sa verifice , noi sau furnizorul? daca problema este dupa contor noi trebuie sa reparam dar cine verifica problema.?
Cu aceste intrebari am ajuns si la opc, asteptam raspuns si de la ei ( am fost informati ca opc este cu mana in mana cu firmele).
multumesc pt raspunsuri
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
in aceasta situatie cum putem alege presedinte sau desfinta asociatia?
Daca la sedinte nu participa membrii asociatiei, ( ar trebui sa fim 2/3 din total de membri) sunt care s-au mutat, sunt si decedati. ar trebui sa alegem un presedinte si cenzori dar locatari - membri nu vin la sedinte . cum putem procedam?
multumesc
Buna ziua

am 2 intrebari

1- Furnizorul de energie termica este obligat sa treaca pe factura energia termica consumata de scara, in MWh ?
in unitatea in care este masurat de contorul de energie termica. Ei calculeaza in Gcal, dar noi consideram ca nu este calculat corect.

2- Este obligat furnizorul sa treaca pe factura cat este penalizarea de intarziere pe zi/%.? Este trecut numai un temei legal HCL nr....., pe care nu gasesc pe situl primariei
Penalizarile incep imediat dupa ziua scadentei
Exemplu factura xxxxx/31.07.2020 scadenta 15.08.2020, penalizarea incepand de la data de 16.08.2020

ce pot sa fac? sa cer recalcularea dobanzilor, anularea lor , sau....?

Va multumesc
Care este distanta maxima admisa dintre un bloc si un camin de apometru. Legea spune ca dupa contor orce problema este a noastra/blocului, dar distanta este destul de mare fata de scara blocului. Majoritatea scariilor au linga scara blocului.
Multumesc
Am nevoie de aceasta info pt a calcula sectiunea conductorului L, N, PE dintre BMPM si TG din apartament. Nu este stipulat in contract . Furnizorul este obligat de catre ANRE sa respecta niste norme? Ma refer aici si la sectiunea conductorului monofazic dintre firida si BMPM pt un bloc cu 20 de apartamente unde pe o faza suntem cam 7 apartamente. Mersi
Trebuie sa inteleg ca orce alta activitate, care se desfasoara in birouri au nevoie de acordul veciniilor dar executorii si avocatii nu au nevoie. Ei pot sa faca ce vor fara sa intreaba asociatia si vecinii cu perete comun? De ce nu si altii atunci?
Deci suntem muritori de rand si altii care sunt peste noi, caci pt ei exista alte legi.
Puteti sa-mi spuneti care este legea care permita acest lucru?

mersi mult pt ajutor
Trafic de persoane precis ca va avea. Problema cea mai mare este cu parcarea. Din cand in cand se intampla ca nici locatarii nu au unde parca. Dar cand vin si la birou clientii. Nu poti scoate masina din garaj ca unul sa oprit in fata ei.

Dar sa-mi spune cineva daca un astfel de birou are nevoie de acceptul locatariilor sau nu are nevoie.