Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua am 2 intrebari 1- Furnizorul de energie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua am 2 intrebari 1- Furnizorul de energie termica este ...

Buna ziua

am 2 intrebari

1- Furnizorul de energie termica este obligat sa treaca pe factura energia termica consumata de scara, in MWh ?
in unitatea in care este masurat de contorul de energie termica. Ei calculeaza in Gcal, dar noi consideram ca nu este calculat corect.

2- Este obligat furnizorul sa treaca pe factura cat este penalizarea de intarziere pe zi/%.? Este trecut numai un temei legal HCL nr....., pe care nu gasesc pe situl primariei
Penalizarile incep imediat dupa ziua scadentei
Exemplu factura xxxxx/31.07.2020 scadenta 15.08.2020, penalizarea incepand de la data de 16.08.2020

ce pot sa fac? sa cer recalcularea dobanzilor, anularea lor , sau....?

Va multumesc
Furnizorul de utilitati consemneaza pe factura energia termica consumata si inregistrata de aparatul de contorizare
Penalizarea de intarziere este consemnta in contractul de furnizare utilitati
Nu are de unde sa stie furnizorul daca beneficiarul achita sau nu factura in termenul stabilit