avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Activitate lucinsky

Activitate lucinsky

Va multumesc frumos pentru raspuns!
Asta inseamna ca as putea cere restituirea diferentei de bani intre cat am achitat deja si cat a modificat acum instanta contraventia, nu? 8750 - 1500 = 7250ron
Bineinteles, dupa instiintare si daca nu face ANAF apel.
Buna ziua.

Va rog respectuos sa ma ajutati cu interpretarea unei solutii primite de curand intr-un proces cu ANAF, in care am fost implicata ca administrator al societatii pe care o detin.

Pe scurt, in urma unui control de anul acesta, inspectorii ANAF au sanctionat societatea mea cu o suma de bani. Am platit jumatate din suma respectiva in mai putin de 24 de ore iar apoi am deschis un proces pentru ca intregul control si sanctionarea in sine au fost abuzive. M-am reprezentat singura, fara avocat.

Ieri am primit solutionarea insa neavand cunostinte juridice atat de mari, nu inteleg exact ce a dispus judecatorul. E de bine sau de rau?

Mai jos va redau textul:

"Înlătură sancţiunea principală cu avertisment aplicată petentei pentru săvârşirea contravenţiei prevăzute de art.10 lit. gg din OUG nr. 28/1999. Micşorează sancţiunile aplicate petentei de către agenţii constatatori pentru săvârşirea contravenţiei prevăzute de art. 10 lit. d din OUG nr. 28/1999 de la amendă în sumă de 17500 lei şi confiscarea sumei de 510 lei la amendă în sumă de 1500 lei şi confiscarea sumei de 130 lei.

Respinge ca fiind introdusă împotriva unei persoane fără calitate procesuală pasivă cererea de restituire a sumelor achitate cu titlul de amendă contravenţională şi respectiv cu titlu de sumă a cărei confiscare s-a dispus prin procesul-verbal de contravenţie contestat formulată de petentă în contradictoriu cu intimata Agenţia Naţională de Administrare Fiscală".

Primul paragraf imi este usor de inteles, ma bucura. Pe al doilea insa nu il inteleg deloc.

Va rog ajutati-ma.

Cu stima,
M.C.
Buna ziua.

Va rog ajutati-ma cu un raspuns juridic. De curand am primit o amenda contraventionala de 3000ron deoarece am lasat un teren intravilan gol sa fie napadit de iarba si buruieni. Am si uitat de acel teren (nu am construit/crescut nimic pe el) si sincer nici nu stiam ca tb sa-l curat din cand in cand. Efectiv nu mai era in mintea mea aceasta proprietate personala.

Conform OUG 195/2005 art.96 alin.1 pct.10, ma incadrez la amenda mentionata mai sus. Am 48 de ore sa platesc doar jumatate.

As incerca (desi nu cred ca am sanse) sa contest sanctiunea, pe motiv ca nu stiam de obligatia aceasta a mea (am terenul de mult timp si e prima oara cand sunt sanctionat) dar si pt ca ar fi fost mai "frumos" din partea primariei sa ma avertizeze mai intai, nu sa mearga la cules de bani direct.

Va intreb asadar... daca fac o plangere contraventionala si totusi pierd procesul, din momentul in care sunt instiintat de pierderea procesului, mai am ALTE 48 de ore de plata pt achitarea a jumatate din cuantum, sau din momentul acela sunt obligat la plata integrala de 3000ron?


De a doua zi de la primirea amenzii am si curatat spatiul verde crescut acolo.

Va multumesc mult.
Buna ziua.

Va rog ajutati-ma cu o explicatie. Nu inteleg termenii judiciari si chiar nu stiu unde ma aflu intr-o situatie confuza.

Acum 1 an am adjudecat un apartament scos la licitatie de catre ANAF. Am platit suma integral si m-am inscris la cartea funciara ca proprietar. NU am putut insa intra in ap. niciodata, pentru ca tentativele mele de executare silita erau respinse de judecatoria orasului in care locuiesc. Motivatia era ca persoana care a pierdut ap. (debitorul) a dat in judecata ANAF pe motiv ca nu a procedat corect si i-a scos casa la licitatie in mod abuziv. A pierdut in prima instanta, apoi a facut recurs.

De curand s-a dat sentinta in acest caz. Aceasta este dupa cum urmeaza:

"ADMITE RECURSUL. MODIFICÃ ÎN TOT HOTÃRÂREA RECURATÃ, ÎN SENSUL CÃ: ADMITE ÎN PARTE CONTESTAŢIA LA EXECUTARE ÎN CERERILE CONEXATE. ANULEAZÃ PROCESUL VERBAL DE SECHESTRU DIN xx.xx.2010 ÎNTOCMIT ÎN DOSARUL DE EXECUTARE xxx/2008 AL INTIMATEI ªI TOATE ACTELE DE EXECUTARE ULTERIOARE. OBLIGÃ INTIMATUL CÃTRE CONTESTATARI LA PLATA SUMEI DE xxxx LEI REPREZENTÂND CHELTUIELI DE JUDECATÃ FOND ªI RECURS."

Bineinteles, intimatul este ANAF, iar contestatarul este debitorul.

Spuneti-mi va rog... ce inseamna textul de mai sus? Ca debitorul a castigat complet si final? Ca si-a recapatat dreptul de proprietate al apartamentului?

Daca da, cu mine cum ramane? Amintesc... am platit deja suma licitata, plus inscrierea la cadastru si alte cheltuieli ici-colo. Acum ramane sa-mi recuperez banii fix cat am licitat si cu asta-basta? Mai ales de la stat, care stim bine ca plateste foarte greu. In plus... acestia bani au fost blocati timp de mai mult de 1an. Eu poate ii inmulteam pana acum cu vreo idee de business...

Ce ma sfatuiti sa fac eu acum? Cum ar trebui sa reactionez?

Va multumesc frumos.
Cu stima,
J
Buna ziua. Va rog frumos ajutati-ma cu un sfat.

Am primit de curand o somatie din partea Administratiei Domenului Public si Privat din localitatea in care locuiesc, sa eliberez un spatiu public in care am avut mai multi ani amplasat un chiosc. Somatia face referire la litera d) din contractul de asociere, prin care se arata ca in 15 zile de la primirea ei tb sa imi ridic marfa si chioscul si sa eliberez zona, pentru ca primaria urmeaza a face acolo lucrari de amenajare si sistematizare pentru infrumusetarea centrului orasului.

As mai putea eu acum sa fac ceva a.i. sa-mi pastrez mica afacere?
Ma tot gandesc ca plec de acolo si tot nu se incep lucrarile, asadar am plecat in zadar. Am dreptul sa cer planurile de arhitectura din partea Primariei, ca sa ma conving ca sunt adevarate planurile de sistematizare si amenajare si ca intr-adevar data de incepere a lucrarii este peste aceste 15 zile somate mie?

Inteleg ca sunt pe spatiul public si ca se vor imbunatatiri de aspect ale zonei centrale a orasului, dar mi-as dori totusi sa pot ramane acolo macar pe vara acum, cand merge business-ul mai bine, iar din toamna de-abia sa plec.

Credeti ca exista vreo sansa sa aman aceste lucrari?
Credeti ca pot verifica veridicitatea si respectarea temporala a lor?

Va multumesc.
Am vorbit cu proprietarul (adjudecatarul), insa imi spune ca va demonstra ca in perioada respectiva nu a locuit acolo, pentru ca nu a intrat in posesia apart. in mod fizic (ci doar in acte) si ca astfel responsabilitatea sa fata de cei care locuiesc acolo (si consuma) este nula.

Ca el nu are nicio autoritate sa dea oamenii afara din casa, pentru ca ii nu aproba Judecatoria cererea de evacuare. Pe motiv ca exista recursul contestatiei debitoarei pe rol (inca nesolutionat). Si ca de-abia dupa evacuare, pe baza unui document al unui BEJ local, emis atunci, va demonstra ca este si proprietar fizic al apart.
Buna ziua.

Ma numesc M. si reprezint o asociatie de locatari din Sibiu. Incerc, prin functia ocupata, sa recuperez o suma destul de mare de plata a unui proprietar rau-platnic si nu stiu exact cum pot face asta, ce anume tb sa fac. Va rog ajutati-ma.

Acum 3luni a fost scos la licitatie publica un apartament din scara noastra. Debitoarea (care l-a pierdut) a facut contestatie la actiunea de executare silita si refuza sa paraseasca apartamentul pana la o hotarare irevocabila din partea Judecatoriei. Pana cand aceasta va veni insa, undeva peste cateva luni de zile (caci merg destul de incet procesele si solutionarile in Rom), ea continua sa locuiasca in apart. si NU mai plateste intretinerea. Motivatia este ca daca va pierde contestatiile "sa plateasca adjudecatarul".

Am vorbit cu acesta insa si ma ameninta ca nici el nu va plati, pentru ca nu el locuieste acolo, in apart. si nu el inregistreaza cotele (indiferent ca sunt pe pers. ori pe apart.). Mi-a spus ca va face o "actiune in constatare "provocatorie" prin care sa i se dea dreptate sa nu plateasca.

Am intrat la mijloc, in acest tam-tam de executare silita si nu stim cum putem sa recuperam banii. Si mai ales DE LA CINE? De la debitoare (care sta in apart.) sau de la adjudecatar (care e proprietar)?

Mentionez, de asemenea, ca banii platiti de adjudecatar pe apart. sunt blocati pana la solutionarea contestatiei si nimeni inscris la masa credala nu a primit inca nimic. Este o idee buna sa ne inscriem si noi la masa credala? Am vrea sa recuperam banii de pana acum (peste 3luni) dar si cei ce se vor datora de acum inainte (pana la decizia irevocabila).

Conform legii 230/2007, e adevarat ca avem prioritate la primirea banilor, inainte de orice alta institutie/persoana inscrisa la masa credala?

Daca ne inscriem si noi... pe cine dam in judecata? Pe debitoare sau pe adjudecatar?

Va rog ajutati-ma sa nu ramanem pacaliti, toti din bloc si sa tb sa punem NOI apoi bani sa acoperim datoriile altora.
Va multumesc mult.