avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate adeliana

Activitate adeliana

Buna ziua!
O intrebare, pe 18 iulie 2014 o sa intru in prenatal, urmand sa nasc undeva pe la 15 august anul acesta. Lucrez cu contract de munca pe perioada determinata incepand cu 05.09.13 - 04.09.14.
Ma afecteaza cu ceva faptul ca imi expira contractul in septembrie?
Angajatorul are obligatia de a-mi prelungi cartea de munca, sau pot sa beneficiez de concediu crestere copil si daca mi se incheie contractul de munca?
Angajatorul are obligatia sa-mi plateasca cartea de munca in continuare cat timp sunt in CCC?
Buna ziua,
Va rog, am nevoie de cateva lamuriri. Sunt insarcinata si ar trebui sa nasc cam pe 15 august 2014. Lucrez cu contract de munca pe perioada determinata incepand cu 05.09.13 pana pe 04.09.14. Ma afecteaza faptul ca nu sunt incadrata de pe 01.09.14?
Mentionez ca inainte am lucrat din 01.09.2011 pana in 31.08.2013 fara intrerupere.
Va multumesc!
Buna seara, Sunt profesor si functionez la doua scoli,la fiecare cu cate o jumatate de norma. Contractul la una dintre ele mi se intrerupe la sfarsitul lui mai, odata cu revenirea titularei pe post din maternitate. Aceasta se intoarce numai pentru 2 zile cat sa poata sa-si ia concediu medical pana la sfarsitul anului. As putea sa imi iau si eu concediu medical cu cel putin o zi pana la revenirea titularei si cat timp acesta lucreaza fara a mi se intrerupe CIM daca raman cu o jumatate de norma la o scoala, si revin in locul titularei dupa ce acesta intra in medical?
Sau, ar exista vreo posibilitate, in cazul de fata, sa nu mi se intrerupa CIM timp de 2 zile cat revine titulara pe post, ar putea ea, cumva sa intre din maternitate in medical fara sa mai lucreze?