Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate un concediu medical sa prelungeasca CMI daca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate un concediu medical sa prelungeasca CMI daca ramai cu jumatate de norma?

Buna seara, Sunt profesor si functionez la doua scoli,la fiecare cu cate o jumatate de norma. Contractul la una dintre ele mi se intrerupe la sfarsitul lui mai, odata cu revenirea titularei pe post din maternitate. Aceasta se intoarce numai pentru 2 zile cat sa poata sa-si ia concediu medical pana la sfarsitul anului. As putea sa imi iau si eu concediu medical cu cel putin o zi pana la revenirea titularei si cat timp acesta lucreaza fara a mi se intrerupe CIM daca raman cu o jumatate de norma la o scoala, si revin in locul titularei dupa ce acesta intra in medical?
Sau, ar exista vreo posibilitate, in cazul de fata, sa nu mi se intrerupa CIM timp de 2 zile cat revine titulara pe post, ar putea ea, cumva sa intre din maternitate in medical fara sa mai lucreze?
Da, va puteti lua concediu medical pe durata celor doua zile .