avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Activitate biancaco

Activitate biancaco

Discuție Despre pensii
La ce fel de pensie se poate incadra o persoana nascuta la 13.09.1960, care a lucrat din anul 1978 pana in anul 2010?
Buna ziua! Eu am nascut pe 8 martie 2013 si am intrat in concediu maternal pe 20 mai 2013. Cand ar trebui sa ma intorc la munca pentru a beneficia de stimulentul de insertie?Multumesc!
Discuție Despre pensie
Pentru o femeie nascuta la 17 septembrie 1960 cu o cotizatie de 31 ani si 3 luni, cand ar avea dreptul sa iasa la pensie anticipata partiala?
Somajul se ia in calcul ca si vechime?
Discuție Despre pensie
Un barbat nascut la 8august 1951 care are 33 ani si 6 luni vechime in campul muncii, poate cere pensie anticipata diminuata?
In cazul in care la implinirea varsteide 62 de ani, cu o cotizatie de 30 de ani de activitate se poate iesi la pensie anticipata care ar fi procentul de penalitate?
La implinirea varstei de 65 de ani se recalculeaza ? Se mai penalizeaza?
Mama mea este nascuta la data de 17.09.1960 si a lucrat pe perioada noiembrie 1979- mai 2010 fara intrerupere.
Cand va putea biesi la pensie si ce varianta poate alege?
Tatal meu este nascut la data de 30.09.1954. A inceput activitatea in campul muncii in sept. 1971 fara intrerupere.Poate iesi la pensie anticipata?
Unchiul meu este nascut pe 8.08.1951 si are 26 ani vechime in campul muncii.
Poate sa iasa la pensie anticipata ? Care ar fi alte variante si ce pasi ar trebui sa urmeze pentru a iesi la pensie?