Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Despre pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Despre pensii

La ce fel de pensie se poate incadra o persoana nascuta la 13.09.1960, care a lucrat din anul 1978 pana in anul 2010?

Barbat;
Limita de varsta la 65 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditi ade stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Femeie;
Limita de varsta la 61 de ani si 10 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 10 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat.
Carp Mircea, utilizator