avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Despre pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Despre pensii

La ce fel de pensie se poate incadra o persoana nascuta la 13.09.1960, care a lucrat din anul 1978 pana in anul 2010?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:38, 17 Mai 2015


Barbat;
Limita de varsta la 65 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditi ade stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Femeie;
Limita de varsta la 61 de ani si 10 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 10 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat.
Ultima modificare: Duminică, 17 Mai 2015
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie Daniel1900 Daniel1900 Buna ziua! Mam nascut in anul 1960 si as vrea sa imi spuneti ce sanse am sa ies la pensie ! Am aproximativ 30 de ani de vechime in munca! (vezi toată discuția)
Cand ma pot pensiona bulzanv bulzanv doresc un raspuns pt care va multumesc. Lucrez din 20 noiembrie 1978 si pina in prezent fara nici un concediu de boala ,doresc sa ma lamuriti cind pot intra si ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata dumitrudiaconescu dumitrudiaconescu Am varsta de 56 ani, stagiul de cotizare de 35 ani si 11 ani grupa a 2 a. La ce data ma pot fi pensiona anticipat? Dar anticipat cu penalizare? Va multumesc. ... (vezi toată discuția)