avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters292831

Activitate ContSters292831

Buna ziua as avea si eu o intrebare sunt cetatean roman si as vrea sa deschid un proces de paternitate,(cred ca m-am exprimat bine) in Republica Moldova,am avut o relatie din care a rezultat un copil ea dupa nastere nu a vrut ca eu sal recunosc si nici nu vrea ca eu sa tiu legatura cu copilul sub nici o forma,deci ca atare nu figurez in actele copiilului ca fiind parinte si nu am fost casatorit nici cu mama copilului.
Intrebarea este care ar fi pasi care trebuie sai urmez pentru a recunoaste copilul tinand cont ca ea nu doreste acest lucru,si a mi se fixa un program cand pot sal iau in romania.in vacanta etc mentionez ca copilul are 3 ani jumate.
Va mulumesc anticipat..
Răspuns la discuția Amanare Ordonanta
Va multumesc frumos pentru raspuns o zi buna va doresc......
Buna ziua am si eu o intrebare am facut plangere inpotriva unei ordonante am fost la proces la data si ora trecuta in citatie dar din lipsa de probe sa amanat mi-au zis ca inca nu a venit probele de la parchet si sa ma prezint pe data de 01.07.2013 si ca a doua oara nu mai imi vine citatie acasa,intradevar dosarul era gol il cerusem inainte sa inceapa sedinta intrebarea este la ce ora sa ma duc?este aceasi ora si camera ca data trecuta sau difera si daca da cum aflu?
Răspuns la discuția Plangere impotriva ordonantei
Dar daca nu ma prezint nu se judeca si in lipsa ?

Buna ziua am primit si eu o comunicare de la parchetul de pe langa judecatoria sectorului 6 care spune asa:
Va comunicam ca prin ordonantei din 27.02.2013a acestui parchet sa dispus neanceperea urmariri penale in temeiul disp.art.230 rap.la.art.10 lit.b1 din C.P cu referire la art.18,1 al.3 C.p
In baza art.230 C.p.p pentru fapta sarvarsita vi sa aplicat sanctiunea cu caracter administrativ a amenzi in suma de 700 ron si cheltuieli judiciare 0 ron
Inpotriva ordonantei puteti face plangere la primul procuror al parchetului de pe langa judecatoria sectorului 6 bucuresti in termen de 20 de zile de la data primiri comunicarii.
Am facut contestatia la ordonanta si timp de 20 de zile nam primit nici un raspuns am facut plangere la judecatoria sectorului 6 si am primit o citatie in care scrie ca sunt chemat in fata instantei ziua si ora respectiva....
Intrebarea este mi se da in mod obligatoriu un avocat din oficiu???eu nu as vrea am facut plangerea tocamai sa scap de o amenda de 700 ron nu sa mai dau alti bani in plus..
trebuie neaparat sa ma prezint in instanta sa-mi sustiu cauza??cand am formulat plangerea am scris si am atasat documente in apararea mea nu stiu ce as mai putea spune in plus...Va multumesc anticipat

Buna ziua am primit si eu o comunicare de la parchetul de pe langa judecatoria sectorului 6 care spune asa:
Va comunicam ca prin ordonantei din 27.02.2013a acestui parchet sa dispus neanceperea urmariri penale in temeiul disp.art.230 rap.la.art.10 lit.b1 din C.P cu referire la art.18,1 al.3 C.p
In baza art.230 C.p.p pentru fapta sarvarsita vi sa aplicat sanctiunea cu caracter administrativ a amenzi in suma de 700 ron si cheltuieli judiciare 0 ron
Inpotriva ordonantei puteti face plangere la primul procuror al parchetului de pe langa judecatoria sectorului 6 bucuresti in termen de 20 de zile de la data primiri comunicarii.
Am facut contestatia la ordonanta si timp de 20 de zile nam primit nici un raspuns urmatorul pas am inteles ca trebuie sa fac o plangere la judecatoria sectorului 6 si exista un formular tip pentru aceasta intrebarea daca pot gasi acel formular pe nett as vrea sal fac acasa am cautat si fara nici un rezultat as aprecia un link care sa ma duca spre acel formular va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Contestatie Ordonanta
Va multumesc frumos ati fost foarte explicit as putea so scriu la pc contestatia si so trag la xerox sau trebuie neaparat scrisa de mana
Buna ziua am primit si eu o comunicare de la parchetul de pe langa judecatoria sectorului 6 care spune asa:
Va comunicam ca prin ordonantei din 27.02.2013a acestui parchet sa dispus neanceperea urmariri penale in temeiul disp.art.230 rap.la.art.10 lit.b1 din C.P cu referire la art.18,1 al.3 C.p
In baza art.230 C.p.p pentru fapta sarvarsita vi sa aplicat sanctiunea cu caracter administrativ a amenzi in suma de 700 ron si cheltuieli judiciare 0 ron
Inpotriva ordonantei puteti face plangere la primul procuror al parchetului de pe langa judecatoria sectorului 6 bucuresti in termen de 20 de zile de la data primiri comunicarii.
Sumele respective le veti achita la trezoreria sau administratia financiara de domiciul in contul .....
Intrebarea este cum sa formulez plangerea la parchet as vrea so fac deacasa si so depun dar nu prea stiu cumsa incep si nici cum sa o termin
Contestatia vreau so fac pentru a scapa de amenda
Va multumesc frumos..