avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate vasyviasu

Activitate vasyviasu

Sunt propietar de padure avind o suprafata de 0,25 ha si as dori sa tai 5 arbori de esenta plop de pe proprietatea mea .Care sunt procedurile legale pentru a putea obtine aprobare sa efectuez aceasta lucrare si ce acte trebuie sa intcomesc si la care institutie ?
Sunt sotie supravetuitoare dupa sotul meu decedat curand , daca mie mi revine dreptul legal dupa sot asa cum prevede legea 25% din mostenire si mai sunt inca 4 mostenitori (copii nostri), eu pot sa fact act de intretinere unuia dintre copii pe cota de 25% ce imi revine dupa sotul meu,fara a dezbate masa succesorala?
Sunt angajat la o firma cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata care are obiect de activitate "constructii si demolari de constructii rezidentiale si nerezidentiale".In contractul individual de munca la litera E privind Felul muncii specifica :Functia/meseria muncitor necalificat la demolarea cladirilor conform clasificarii ocupatiilor din Romania.La litera F. Atributiile postului scrie Atributiile postului sunt prevazute in fisa postului, anexa la contractul individual de munca.Mentionez ca aceasta fisa nu m-i sa inminat. De 2 saptamani am fost exclus din colectiv si trimis sa lucrez singur la sapat de spatii verzi! De aceea va intreb daca este o incalcare a contractului individual de munca din partea firmei privind meseria mea si o discriminare privind izolarea mea de colectiv, si daca pot sa sesizez ITM privind schimbarea locului meu de munca si Consiliul National pentru Combaterea Discriminari C.N.C.D . pentru excluderea mea din colectiv ?Mentionez ca aceasta firma este asociata cu un Consiliu Local. Mai menionez ca aceasta firma m-a angajat din somaj fiind somer cu indemnizatie contractul de munca incepind cu 1-07-2015.
Răspuns la discuția Primar declarat incompatibil
Si daca secretarul UAT nu sesizeaza cine poate sa sesizeze ?
Daca un primar este declarat de ANI incompatibil m-ai are dreptul legal sa stea in functie?
Este legal ca autoritatile locale sa nu-mi elibereze catre APIA pentru a depune cerere pentru subventie pe suprafata , daca mama a decedat si mai are restante pentru impozite la bugetul local . Mentionez ca eu ca mostenitor am achitat o parte din restante nefiind succesiune facuta intre mostenitori. Incepand din 2014 eu lucrez pamantul si am primit subventie pe acest an.
Sunt angajat la o firma din 18-02-2014 si as dori sa aflu daca beneficiez de concediu de odihna pana la sfarsitul anului si cate zile de concediu am dreptul?
Mama mea a decedat pe 4-01- 2014 si a donat surorii ei suprafata de 1hectar de teren acum vreo 4 ani , eu ca fiu al ei m-ai pot sa revendic acest teren de la sora ei?
Pensionara
Sunt beneficiar al legii 416/ 2001 ajutor social si mi-a decedat mama , am dreptul la ajutor financiar pentru inmormantare din partea autoritatilor locale ?