avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate SimionCatalin

Activitate SimionCatalin

Răspuns la discuția Proces fara avocat
Am inteles,o sa incerc sa obtin o declaratie de la dansul,incercarea moarte nu are.Multumesc frumos
Răspuns la discuția Proces fara avocat
Multumesc pentru raspuns. Care ar fi cea mai intalnita/usor de obtinut recunoastere de primire a sumei pe care o pot optine de la acesta?
Buna ziua,in luna decembrie 2013 am imprumutat suma de 100 de ron unui vecin,acesta a tot evitat sa imi restituie suma invocand diferite motivesi evitand sa raspunda la telefon. Ulterior am aflat ca acesta era un obiciei practicat de acest vecin cu mai multe persoane, as dori sa il chem in instanta pentru recuperarea sumei si in special pentru ai demonstra ca banii sunt bani indiferent de suma, as dori sa ma reprezint singur in fata instantei(fiind stundent in anul I la drept),singurele probe care sa dovedeasca ca acesta a primit suma de la mine sunt numeroase mesaje telefonice,si un martor(tatal meu care era de fata cand i-am predat suma) Ce sanse de castig am? Se merita incercarea? Multumesc
Răspuns la discuția Vanzari online (facebook)
Multumesc pentru info!
Buna ziua,
Am de gand sa comand din strainatate un numar de tricouri/hanorace (~50) pe care doresc sa le pun spre vanzare pe o pagina de facebook(facuta cu scopul vanzarii acestor produse) si eventual pe diferite siteuri de vanzari online. As dorii sa stiu ce ar trebuie sa fac pentru a fi in temei legal ,normal ar fi sa imi infiintez un pfa dar ma gandesc ca valoarea produselor(la pretul de vanzare) este de doar ~4.000 ron si nu stiu daca mai este profitabil dupa infintarea unui pfa.Care sunt taxele pentru o astfel de "afacere" care sunt riscurile in cazul in care nu imi infiintez un pfa si vand direct.
Multumesc
Buna seara
Ma aflu intr-o mica dilema.Sunt student la snspa administratie publica in anul 1.In acest an am realizat ca aceasta facultate nu imi ofera nici un viitor asa ca m-am hotarat ca anul acesta sa intru la drept.(anul trecut am fost admis la drept maiorescu insa am ales snspa..din greseli se invata).Am citit pe siteul facultatii Titu Maiorescu ca ar avea"in dotare" singura sectie de drept european acreditata din Romania. As vrea o parere din partea dvs despre aceasta facultate si care sunt avantajele/dezavantajele fata de sectia de drept national