avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate lucian1973

Activitate lucian1973

Buna ziua
va rog sa-mi spuneti, in conformiate cu legea 71/2015 daca salariul magistratiilor va suferi modificari si daca dam in ce sesc /
Multumesc !
Buna ziua !
Va rog sa-mi comunicati, magistratii pe ce treapta de salarizare din grila vor fi incadrati ?
Multumesc
Ma adresez dvs, cu rugamintea de a-mi raspunde la urmatoarea intrebare:
Ce conditii trebuie sa indeplineasa o viitoare mamica pentru a putea beneficia de concediu pentru ingrijirea copilului pana la implinirea varsei de 2 ani in urmatoarea situatie:
- doamna ( emigrant cu drept de sedere din Republica Moldova ) casatorita in Romania de 2 ani, are calitatea de coasigurat din luna martie 2014.
Este insarcinata in luna a II a, si in urma cu o saptamana sotul ei a decedat. Ce trebuie sa faca pentru a putea beneficia de concediu pentru ingrijire copil

Cu speranta ca-mi veti raspunde cat mai pe intelesul meu la intrebarea adresata dvs, va multumesc anticipat.
Discuție Zi libera ?
va rog sa-mi comunicati, daca data de 15 septembrie, este sau nu zi libera pentru parintii bugetari.
In caz afirmativ, va rog sa-mi specificati si actul normativ respectiv.
Multumesc frumos !
Răspuns la discuția Dreptul la mostenire
Multumesc pentru amabilitate, insa va rog putin mai concret si pe intelesul meu:
in situatia de fata: nici unul dintre soti nu au copii, casa a fost cumparata de sotul decedat cu 10 ani inaintea casatoriei. Sotul are parinti si inca 5 frati. Cat la suta revine sotiei ???

Art. 972 Cota succesorala a sotului supravietuitor
(1) Cota sotului supravietuitor este de:
a) un sfert din mostenire, daca vine in concurs cu descendentii defunctului;
b) o treime din mostenire, daca vine in concurs atat cu ascendenti privilegiati, cat si cu colaterali privilegiati ai defunctului;
c) o jumatate din mostenire, daca vine in concurs fie numai cu ascendenti privilegiati, fie numai cu colaterali privilegiati ai defunctului;
d) trei sferturi din mostenire, daca vine in concurs fie cu ascendenti ordinari, fie cu colaterali ordinari ai defunctului.
(2) Cota sotului supravietuitor in concurs cu mostenitori legali apartinand unor clase diferite se stabileste ca si cand acesta ar fi venit in concurs numai cu cea mai apropiata dintre ele.
(3) Daca, in urma casatoriei putative, doua sau mai multe persoane au situatia unui sot supravietuitor, cota stabilita potrivit alin. (1) si (2) se imparte in mod egal intre acestea.

Art. 973 Dreptul de abitatie al sotului supravietuitor
(1) Sotul supravietuitor care nu este titular al niciunui drept real de a folosi o alta locuinta corespunzatoare nevoilor sale beneficiaza de un drept de abitatie asupra casei in care a locuit pana la data deschiderii mostenirii, daca aceasta casa face parte din bunurile mostenirii.
(2) Dreptul de abitatie este gratuit, inalienabil si insesizabil.
(3) Oricare dintre mostenitori poate cere fie restrangerea dreptului de abitatie, daca locuinta nu este necesara in intregime sotului supravietuitor, fie schimbarea obiectului abitatiei, daca pune la dispozitia sotului supravietuitor o alta locuinta corespunzatoare.
(4) Dreptul de abitatie se stinge la partaj, dar nu mai devreme de un an de la data deschiderii mostenirii. Acest drept inceteaza, chiar inainte de implinirea termenului de un an, in caz de recasatorire a sotului supravietuitor.
(5) Toate litigiile cu privire la dreptul de abitatie reglementat prin prezentul articol se solutioneaza de catre instanta competenta sa judece partajul mostenirii, care va hotari de urgenta, in camera de consiliu.

Art. 974 Dreptul special de mostenire al sotului supravietuitor
Cand nu vine in concurs cu descendentii defunctului, sotul supravietuitor mosteneste, pe langa cota stabilita potrivit art. 972, mobilierul si obiectele de uz casnic care au fost afectate folosintei comune a sotilor.


Buna ziua,
va rog sa-mi comunicati care este dreptul la proprietate pentru sotia supravietuitoare, in situatia in care imobilul in care a locuit alaturi de sot,( decedat ) este este achizitionat de catre acesta in anul 2004, iar cei doi s-au casatorit in anul 2012. Mentionez ca cei doi soti nu au copii. Sotul decedat are parinti si inca 5 frati.
De asemenea va rog sa-mi spuneti daca exista riscul ca sotia acestuia sa poata fi scoasa din casa de catre rudele sotului decedat.
Multumesc !
Va rugam frumos sa ne confirmati, daca la cererea de tratament supusa impozitarii pe venit con. legii privind impozitul pe venit la pct. B din cerere, salariul brut previzionat poate sa fie zero ?

Multumesc frumos !
Buna seara, ma numesc Adrian si ma adresez dvs, cu rugamintea de a-mi raspunde la urmatoarea intrebare:
Din data de 01.04.2013 si pana in prezent am beneficiat de 30 zile concediu medical .Va rog sa-mi spuneti incepand cu 01.01.2014 de cate zile de concediu medical mai pot beneficia ? Aceste 30 zile de concediu medical de pana acum se vor cumula cu eventuale zile de concediu medical aferente anului 2014 ?
Multumesc !
Va rog sa-mi spuneti daca exista un termen limita de la inaintarea unei actiuni judecatoristi, in care magistratul are obligatia sa trimita intampinarea ?
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti, intrucat eu nu am reusit inca sa ma elucidez, daca noua lege a salarizarii se aplica si magistratiilor ?
Va multumesc !