avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate darianna

Activitate darianna

Răspuns la discuția Bolnav de epilepsie
BUNA ZIUA.As dori sa intreb ca baiatul nu poate beneficia de pensie de invaliditate nici daca este coasigurat?Mentionez ca anul acesta nu a fost luna sa nu fie internat in spital...si beneficiaza doar de pensie de handicap ....mentionez ca nu ar putea sa presteze nici o munca nici macar cu o jumatate de norma///
Răspuns la discuția Pensia de invaliditate
Buna ziua ,Vreau sa va spun ca eu nu am facut inca nici un dosar.Am fost doar la medicul oncolog care mi-a spus ca doar in luna august sa ma duc ca sa-mi dea o hartie ca sa ma duc la medicul expert din teritoriu si el va hotari daca mi se va prelungi concediul medical si mi-a spus ca nu am nici o sansa de pensionare.Aici nu inteleg odata ce am cancer stadiul 3b inoperabil de ce nu pot sa ma pensionez?Cancerul fiind o boala care nu se vindeca niciodata.Desi momentan ma simt bine....nu stiu ce se va intampla daca o sami reiau lucrul pentru ca eu lucrez la o fabrica de prelucrare a lanii ,unde 8 ore stau in picioare si fac efort fizic si lucrez pe 3 schimburi...multumesc anticipat pentru raspuns,,,
Buna ziua .Am inteles ca in caz de cancer de col uterin am drept de pensie de invaliditate.As dori sa stiu daca pot depune dosarul pentru pensie de invalidate inainte sa mi se termine concediul medical sau dupa ce mi sa terminat concediul medical.Mentionez ca sunt in concediu medical si mai am pana in data de 28 august.2013.decizia se da pe loc sau trebuie sa astepti o perioada/?
Am un baiat de 22 ani bolnav de epilepsie.As dori sa stiu daca poate beneficia de pensie de boala?Mentionez ca nu a lucrat niciodata .Nu a urmat nici o scoala normala , a urmat o scoala speciala [clasele 1-8], iar apoi a urmat o scoala profesionala.
Răspuns la discuția PENSIONARE DE BOALA
multumesc pentru raspunsuri
Răspuns la discuția PENSIONARE DE BOALA
Am inteles in legatura cu ;am dreptul de concediu medical de 1 an.Dar as vrea sa intreb ca comisia de expertiza poate sa respinga dosarul unui pacient bolnav de cancer?In acest caz ce se intampa?Trebuie sa ma intorc la servici dupa ce se termina concediul medical?
Răspuns la discuția PENSIONARE DE BOALA
In prezent concediul medical mi la dat medicul oncolog.Medicul oncolog trebuie sa-mi dea intai o hartie cu care sa ma duc la medicul de familie? Medicul de familie apoi ma va trimite la comisia de expertiza?
multumesc anticipat pentru raspuns...
buma ziua. Am fost diagnosticata cu cancer de col uterin .De 1 an sunt in concediu medical.As dori sa stiu daca beneficiez de pensie de boala,