avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate bassmafya17

Activitate bassmafya17

Mostenire/Acte vanzare-cumparare proprietate
Buna ziua,am mostenit de la parintii mei un imobil,intre timp ei au decedat,iar eu fiind singurul copil al parintilor,mi a ramas mie.
Parintii mei nu aveau acte pe imobil,el fiind cumparat in urma cu peste 60 de ani,iar atunci se facea doar o chitanta de mana,cu martori.
Eu acum vreau sa ii fac acte de vanzare cumparare baiatului meu.de la primarie unde am fost sa intreb,mi au zis ca imi trebuie cadastru,intabulare ca sa pot vinde.am platit,am facut cadastru si intabulare.
Acum notarul din localitate imi crere sa fac si sa platesc succesiune intre parintii mei si mine inainte sa pot vinde.
Este ok asa?
Nu pot vinde baiatului meu daca nu am acea succesiune?
Cineva care imi poate da un sfat?
Vreun notar din Constanta?
Multumesc
Răspuns la discuția Certificat mostenitor
Nu stiu sa va spun,casa a fost cumparata acum nai bine de 50 de ani..daca a fost sau nu cooperativizata,de ce este important?
Răspuns la discuția Certificat mostenitor
Notarul mi a spus ca nu poate el sa faca acest certificat pt ca parintii nu aveau acte de proprietate.este adevarat?sau poate orice nitar sa ma ajute?
Răspuns la discuția Certificat mostenitor
Nu sunt si alte persoane cu drept de mostenitor,sunt doar eu singur,nu am frati.
Ma poate ajuta de la primarie-cadastru si la notar sau trebuie neaparat in instanta?
Buna ziua.am o casa batraneasca,care a fost a parintilor mei.si nu am acte deloc la ea.am doar o chitanta de mana de vanzare -cumparare pe care au facut o parintii cand au cumparat casa.
Vreau sa fac cadastru si intabulare si am inteles ca inainte trebuie sa fac un certificat de mostenitor.
Intrebarea mea este ,un notar ma poate ajuta,sau trebuie musai un avocat si actionat in instanta?
Multumesc
Buna ziua,am urmatoarea problema:
Vreau sa fac cadastru si intabulare pt o casa ce nu are niciun act in momentul de fata.casa a fost a bunicilor mei iar acum tatal meu este singurul mostenitor,neavand alti frati.dar problema este ca nu sunt acte de niciun fel,doar o chitanta de mana cum se facea atunci.
Am nevoie de un avocat care sa rezolve problema,contra cost bineinteles.nu am timp de pierdut prin primarii.casa se afla in cam Baneasa,judet Constanta.
Am nevoie de acte de proprietate sau certificat de mostenitor pt tatal meu ca sa putem face ulteriorcadastru si intabulare.
Multumesc
Răspuns la discuția Acte casa
Nu stiu asta.dar ce pot face acum?de unde sa incep?
Discuție Acte casa
Buna ziua,
Am si eu o problema legata de o mostenire si as avea nevoie de niste sfaturi.Am mostenit o proprietate(casa) de la parintii mei,ei decedand cu mai multi ani inainte.
Nu mai am alti frati,sunt singurul mostenitor.Vreau sa fac cadastru si intabulare,acte de proprietate pe numele meu,dar parintii nu au avut niciun act,doar un document de vanzare-cumparare scris la mana cum se facea acum mai bine de 60 ani.
Casa nu are nici cadastru nici intabulare sau alte acte.parintii mei au trait aici poate 50 ani iar eu stau acum,platesc impozit pe numele meu,utilitatile la fel de vreo 10 ani.Dar vreau sa fac acte sa fie in regula.
cum trebuie sa procedez?cineva mi a zis ca tre sa merg la judecatorie sa ma judec...dar eu nu cred pt ca sunt singurul mostenitor.
am nevoie de solutia cea mai rapida,nu ma intereseaza ca primaria face gratuit pana in 2025..nu au niciun interes sa se miste repede.
Sau daca cineva doreste sa ajute ,sa mearga pe la primarie sau unde trebuie,sunt dispus sa platesc aceste servicii.
Imobilul este in jud Constanta
Discuție Avocat ploiesti
Buna ziua.in legatura cu un divort.eu acum locuiesc in constanta dar ultimul domiciliu comun a fost in ploiesti.trebuie sa merg la judecatorie in Ploiestii sau se poate si la constanta?
daca trebuie sa merg in ploiesti atunci caut si eu un avocat din ploiesti pentru un divort.
Este un caz simplu,nu mai e absolut nimic de impartit,au trecut f multi ani..
Platesc pentru un avocat care ma poate ajuta.
Multumesc
Buna ziua,am si eu o intrebare pentru o ruda,care a fost dat in judecata de catre Orange pentru neplata unui abonament de telefonie.Respectiva persoana sustine ca nu a incheiat niciodata un abonament la ORANGE.A fost la Orange si i s-a spus ca intr adevar exista un abonament neplatit pe numele sau,dar adresa era alta,doar CNP ul si seria buletin erau ok,si numele.
Ruda mea a fost data in judecata in lipsa si are de plata 2300 ron +chelktuieli de judecata.
cum poate dovedi ca nu a incheiat vreodata un abonament de telefonie la Orange si ca altcineva a folosit datele personale in scop fraudulos?