avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate Ganryu

Activitate Ganryu

Daca as fi agent de politie,si am terminata o facultate,reprezinta vreun avantaj? Gradul de ofiter de politie se poate acorda daca un agent de politie are studii superioare conform noilor reglementari.As dori sa stiu daca a fi agent de politie cu studii superioare reprezinta in temeiul legii vreun avantaj,de orice natura si care sunt acele avantaje.
Răspuns la discuția Drepturile politistului
sa inteleg ca are voie sa detina actiuni ale acelei societati? dar daca firma este condusa de sotia acestuia sau o ruda a acestuia?.ma refer sotia sa efectueze actiuni de comert si etc
Am o intrebare in legatura cu un anumit drept al cetatenilor.Politistii au dreptul au voie sa intreprinda o afacere? Si daca da in ce conditii.
Buna ziua.De curand,de prin Iunie am ales sa dau admiterea la Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza",in urma terminarii unei facultati bugetate de la stat(adic ape locurile de la fara taxa).Am indeplinit toate conditiile si criteriile medicale impuse,am sustinut examinarea psihologica ce facea parte din concursul de admitere(proba eliminatorie) si cu 2 saptamani inainte de inscrierea candidatilor la admiterea propriu-zisa,a fost modificat regulamentul,aparand o litera f la articolul 13 care cerea sa aducem o Declaratie cum ca nu am beneficiat de subventie din fndurile publice pentru urmarea unui program universitar de Licenta.Eu am urmat o facultate la buget,deci m-am prezentat cu o declaratie cum c am urmat.Insa am fost respins,dumnealor sustinand leea 1/2011 a Invatamantului care spune asa:art 142,alin.(6)-"O persoana poate beneficia de finantare de la buget pentru un singur program de licenta,un singur program de master si doctorat"
Bun,astea fiind considerate,pe langa faptul ca ei sustin ca au locuri doar bugetate de catre stat,am gasit urmatorul articol din lege: Ordinul MECTS nr 3.313/2012-Csapitolul 1-Organizarea admiterii-Art 1.alin (3)-(3)
Conform legii, metodologia proprie de admitere, conditiile de admitere, inclusiv cifrele de
scolarizare trebuie facute publice in fiecare an de catre universitate, cu cel putin 6 luni inainte
de sustinerea concursului de admitere. -Initial am crezut ca ei incalca aceasta lege,deoarece schimbarile au avut loc cu 2 saptamani inainte de inscriere,dar tot in regulamentul lor sunt prevazute eventuale modificari(ma rog).
Mai departe am gasit din acelasi ordin,Art 7,alin(2)-(2)
Costurile afe
rente depasirii duratei invatamantului gratuit, prevazute de lege, se suporta de
catre studenti-Deci prin urmare putem plati,fie Academia fie facultate pe care am termianto in cazul in care eram admisi.Domnii de la Academie insa nu ne-au facut posibila aceasta optiune,pentru c aei vezi domle sunt doar la buget.Bun,atunci am consultat drepturile mele la educatie prevazute de lege si Constitutie,la art 32.-toate cele 7 alineate
Apoi Legea nr 84/1005(LEGEA INVATAMANTULUI)-La art5.Alin(1)-etatenii Romaniei au
drepturi egale de acces la toate
nivelurile si formele de invatamant,
indiferent de conditie sociala si
materiala, de sex, rasa
, nationalitate, apartenent
a politica sau religioasa si alin (2)Statul promoveaza principiile invatamantului democratic
si garanteaza
dreptul la educatie diferentiata
, pe baza pluralismului
educational, in beneficial individului si al intregii societati
Bun.Apoi am agsit asa ceva-Legea 48/2002 pentru aprobarea OG nr.137/2000 privind prevenirea si sanctionarea tuturor formelor de discriminarea.In aceasta lege,se precizeaza clar exercitarea de catre cetatenii Romaniei a drepturilor la educatie si pregatire profesionala si art 15 alin.(1) vorbeste despre faptul ca orice fel de discriminare constituie contraventie, la fel si la alin(6).Intrebarea mea este,au facut ei ceva legal asa cum tot sustin ei?mie sincer mi se pare ca e o ingradite a drepturilor noastre.Si chiar de ar fi Academia la buget doar,unde scrie ca nu putem sa o platim sau c anu putem plati facultatea pe care am terminat-o la buget?Nu exista lege care sa ne ingradeasca dreptul la Educatie,asadar Academia anul acesta a cam sarit calul.
Multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra!
Multumesc.Se poate te rog sa imi arati sau sa imi spui unde gasesc legea asta? as vrea sa-mi ajut acest prieten si sa ii arat si lui,ca sa stie ce spune si cum spune cnad ia o decizie.
as vrea sa intreb ceva.Am un prieten este clasa a12a,are impliniti 19 ani deja.El doreste sa candideze la o scoala militara.Si-a facut dosarul tot ce are nevoie.Dar problema este ca tatal sau nu mai doreste sub nici o forma sa-l ajute sa isi sustina examenele urmatoare,nici in ruptul capului.Este orfan,nu mai are pe nimeni si aceasta este singura lui sansa sa rezolve ceva in viata sa.E vorba cumva de incalcarea unui drept aici? poate sa faca ceva acest baiat din punct de vedere legal? Repet,tasu nu vrea nici in ruptul capului sa-l mai sustina,si el va ramane pe drumuri.Stiam ca parintii au obligatii fata de copii lor pana la varsta de 18 ani.Dupa,chiar nu stiu ce se intampla.Mersi anticipat