avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Activitate valysa

Activitate valysa

Buna ziua.guvernul amana plata chiriilor si utilitatilor.eu sunt proprietar de spatiu, pt care primeam chirie si din care traiesc.nu am alt venit.cum ne ajuta pe noi cei care aveam de incasat chiria?
eu am depus cererea in iunie pe 19,are 2 luni de preaviz nu una.!nu inteleg de ce se prelungeste.?
multumesc mult!
Buna ziua.Am abonament pe persoana juridica la telefonie mobila.In 2012 mi-am achizitionat un smartphone pe firma si la noul contract pe care l-am facut mi-au dat in folosinta 5 cartele cu numere de telefon care sa faca parte din abonament.contractul l-am facut in data de 11 iulie 2012 normal era ca tot in 11 iulie 2014 sa aiba data de inchidere a contractului. deoarece aceste 5 cartele imi erau inutile si mai si plateam pentru ele am hotarat sa le opresc din folosinta la data terminarii contractului. am sunat la serviciul ,,clienti,, si m-au informat ca data de inchidere a contractului va fi 10 august 2014 .zis si facut m-am prezentat la un punct de lucru al celor cu telefonia,am facut o cerere in care am cerut denuntarea contractului incepand cu data de 10 august 2014.s-a trimis prin fax si am primit si numar de inregistrare.luna aceasta pe 11 iulie firma de telefonie ma informeaza ca s-au suspendat cele 5 cartele conform cererii mele.m-am bucurat ca le-au suspendat mai devreme.stupoare! primesc factura de luna aceasta emisa pe 12 iulie in care mi se cere cate 100 euro pentru fiecare numar de telefon aferent lunii care a mai ramas pana la 10 august. mi am citit cererea din nou ,scrie clar ca cer inchiderea contractului cu data de 10 august dar totusi ei o fac incepand cu 10 iulie si mai cer si despagubiri.gresesc eu undeva? ce ar trebui sa fac ca si eu sunt firma ca si ei si pentru faptul ca au gresit vreau eu sa le cer eu despagubiri lor ca m-au lasat fara telefoane.? va multumesc.
buna ziua.sotul meu are doi copii din alta casatorie,impreuna nu avem copii.eu am firma mea infintata inaintea casatoriei.impreuna avem un apartament.in caz de decesul sotului,ce drepturi au copii lui,in ce cuantum.?multumesc.
va multumesc! o sa ii spun surorii sa se intereseze de acest plan.
buna ziua.sora mea are firma in insolventa.are un plan de insolventa facut de o doamna.planul a fost depus la finante si la creditorii unde are datorii.conform planului de insolventa a inceput sa plateasca trimestrial catre finante o suma de bani(la ceilalti creditori a achitat sumele).in luna iunie administratorul judiciar i-a spus sa nu mai plateasca nimic ca o baga in faliment.in acelasi timp primeste de la finante o hartie in care i se precizeaza ca are datorii si penalitati ,,la sursa,,.dupa multe cercetari sora mea a aflat ca planul de insolventa nu a fost aprobat de finante(dupa doi ani de cand a fost depus) deci penalitatile au mers in continuare.ea platind conform planului ,banii aceia s-au dus undeva la finante,dar acumuland o datorie noua(,,la sursa,,) care i s-a explicat ca este penala.este posibil ca acest plan de insolventa sa nu fie aprobat ,ea sa plateasca si totusi sa se trezeasca cu alte penalitati?unde a gresit?cine raspunde de asta?va multumesc din suflet.