avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 220 soluții astăzi
Forum Activitate catalin_007

Activitate catalin_007

Discuție Factura cu 24%
Buna ziua,
In cazul in care se face un act aditional la contract cu data de 04.01.2016 in care se precizeaza ca se revine retroactiv de la inceputul contactului - se pot face facturi storno cu luna decembrie 2015 ? consider ca afectez veniturile anului 2015 chiar daca este cu 04.01.2016
Buna dimineata.
O persoana fizica, cetatean rus angajat in Romania (firma romaneasca), realizeaza venituri in Romania - unde ar fi rezidenta fiscala ?
Multumesc
Multumesc, eu ma gandeam la 3.4..
Buna ziua.
As dori sa stiu si eu unde se incadreaza o drona ca mijloc fix, mai exact codul de clasificare din catalog ?
Multumesc
Buna ziua,
Intrebarea mea este legata de periodicitatea realizarii reevaluarii.
Daca pana acum am facut reevaluare din 3 in 3 ani, ultima reevaluare fiind in anul 2012, pot face o reevaluare in anul 2013?
Multumesc
Buna ziua,
Procesul - verbal al comisiei paritare sindicat-patronat are valoare juridica, sau este obligatoriu sa se faca act aditional la contractul colectiv de munca?
In acest caz procesul - verbal se poate ataca in instanta?
Multumesc,
Procesul-verbal cuprinde unele drepturi acordate angajatilor (acordarea de grupe de munca intru-un procent stabilit de conducere si nu cel real).
Tatal meu are cerere aprobata de consiliul de administratie pentru grupa de munca 28 ani in procent de 75%, iar ulterior (3 luni) cererii aprobate a aparut acest proces verbal prin care i se acorda 14 ani cu 60%. Serviciul resurse umane al societatii invoca acest proces verbal si nu cererea aprobata de consiliul de administatie, fiind mult inainte de acest proces verbal. Serviciul resurse umane a intarziat foarte mult emiterea adeverintei pana dupa aparitia acestui proces verbal.
Buna ziua, Ma numesc I.C. si as ramane indatorat daca m-ati lumina si pe mine intr-o problema legata de un drep al tatalui meu legat de o adeverinta cu sporurile de conditii grele, mai precis : tatal meu printr-o cerere catre Consiliul de administratie al societatii unde a lucrat 36 de ani a cerut eliberarea unei adeverinte cu sporurile pe timpul lucrat in acele conditii( grupa I), cerere aprobata de toti in drept pe toata perioada lucrata mai precis 27 ani grupa I cu 75%. Serviciul resurse umane al societati a eliberat o adeverinta pentru 14 ani cu procent de 60%, neexistand un document cu valoare juridica care sa justifice adeverinta eliberata. Intrebarea mea ar fi: tatal meu printr-o actiune in instanta ar avea sanse sa castige avand o copie dupa cerea aprobata de catre Consiliul de administratie? In caz de castig cererea fiind din anul 2003 ar putea cere si alte daune avand in vedere ca au trecut 9 ani de cand este pensionar, timp in care pensia putea fi mai mare cu diferenta de ani si procent? Multumesc anticipat!