avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate androneemil

Activitate androneemil

Am fost angajat al MA. IIntre anii 2008 - 2012 am fost pus la dispozitia inspectorului sef, desfasurandu-mi activitatea intr-o unitate militara pe tot parcursul punerii la dispozitie .Ca urmare conform OMAI 283/2002, ART. 3 alin. 3 cadrele militare puse la dispozitie nu beneficiaza de condiiti de munca conform HG1294/2001 ( 6 luni la an ). Conform OMAI 6/2019 art.3 alin.3 sa abrogat. Ca urmare credeti ca pot obtine incadrarea in grupa daca acest art. sa abrogat. Va multumesc.
Am fost condamnat la 2 ani cu executare in anul 2012 pentru abuz in serviciu, fapta prin care am adus un prejudiciu de 231.75 lei fara a incalcala nici o lege, ordonanta sau hg, M-am reabilitat de drept in aprilie 2017. Daca noul cop penal votat in parlament intra in vigoare , considerati ca pot cere revizuirea dosarului sau contestatie in anulare deoarece pana la aceasta data abuzul in serviciu a fost neconstitutional?
Activitatile pe care le-am indeplinit sunt incadrate in grupa de munca conform HG nr. 1294/ 2001 cap.II, pct.10 - specific ofiterilor. Va multumesc pentru conversatie!

In perioada punerii la dispozitie am executat aceleasi activitati ce le desfasurasem inainte.
POPA GHEORGHE a scris:

Un ordin de ministru nu poate modifica prevederile dintr-o hotarare de guvern.
Sunt aspecte care pot fi avute in vedere la neacordare grupa de munca. Prin punere la dispozitia insp. sef ISU, dvs. nu ati mai fost incadrat la locul de munca anterior (unde se beneficia de grupa de munca), ci la un alt loc de munca/ post de lucru care posibil sa nu fi fost incadrat in grupa de munca. Poate fi aduse in discutie si: motivul punerii la dispozitia insp. sef ISU si noile conditiile reale de lucru.

In perioada 15.08.1997 - 11.04.2012 am fost ofiter activ, perioada cât a fost cadru militar activ se încadrează în condițiile de muncă speciale, conform Capitolului II, pct. 3 din Anexa nr. 2 la HG nr. 1294/2001, privind stabilirea locurilor de muncă și activităților cu condiții deosebite, condiții speciale și alte condiții specifice pentru cadrele militare în activitate. Intre 15.06.2008 - 11.04.2012 am fost pus la dispozitia inspectorului sef ISU Prahova. Pentru perioada cat am fost pus la dispozitie nu mi s-a acordat condinditii speciale de munca invocandu-se - OMAI 283/01.07.2002 .CAP.II art.3 al.3. -Orice alte perioade de timp in care cadrele militare erau incadrate in locuri de munca si activitati cu conditii deosebite,speciale sau alte conditii si s-au aflat in situatia-suspendare din functie pe timpul punerii la dispozitie(ramas neincadrat), nu se iau in calcul la stabilirea timpului efectiv lucrat in conditiile de mai sus. In perioada punerii la dispozitie mi-am desfasurat activitatea tot la ISU prahova indeplinind misiunile specifice ce mi-au fost incredintate. Va rog sa-mi spuneti daca mi se cuvin conditii speciale de munca si pentru perioada punerii la dispozitie , eu cred ca am dreptate deoarece HG este mai presus decat un ordin al ministrului. Va multumesc!
Răspuns la discuția ingradirea dreptului la munca
Va multumesc. La multi ani! Un nou an de poveste!

Cornel Vasile a scris:

Daca a intervenit reabilitarea, atunci puteti participa la acel concurs.

sunt fost ofiter de pompieri, am fost condamnat iar la momentul actual sunt reabilitat. doresc sa particip la concurs pentru ocuparea unui post de ofiter . In conditiile de participare se specifica la unul din subpuncte - “ să nu aibă antecedente penale, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea;” dar la urmatorul aliniat cu referire directa la cadre militare in rezerva “ să nu fi fost trecuţi în rezervă în condiţiile art. 85 lit. d), i), j), k) şi ale art. 87 din Legea nr. 80/1995 privind Statutul cadrelor militare, cu modificările şi completările ulterioare. doresc sa imi spuneti daca pot participa la acest concurs, eu considerand, conform art.169, alin.1 Cod penal, " Reabilitarea face sa inceteze decaderile si interdictiile, precum si incapacitatile care rezulta din condamnare." pentru ca legea este mai presus decat un ordin al ministrului.
Discuție reabilitare
sunt fost ofiter de pompieri, am fost condamnat iar la momentul actual sunt reabilitat. doresc sa particip la concurs pentru ocuparea unui post de ofiter . In conditiile de participare se specifica la unul din subpuncte - “ să nu aibă antecedente penale, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea;” dar la urmatorul aliniat cu referire directa la cadre militare in rezerva “ să nu fi fost trecuţi în rezervă în condiţiile art. 85 lit. d), i), j), k) şi ale art. 87 din Legea nr. 80/1995 privind Statutul cadrelor militare, cu modificările şi completările ulterioare. doresc sa imi spuneti daca pot participa la acest concurs, eu considerand, conform art.169, alin.1 Cod penal, " Reabilitarea face sa inceteze decaderile si interdictiile, precum si incapacitatile care rezulta din condamnare." pentru ca legea este mai presus decat un ordin al ministrului.
Daca am un contract pe per.determinata ex. 26.06.2017 - 15.09.2017.
La trensmiterea in Revisal data sfarsit 15.09.2017 este aceeasi cu data de incetare ( 15.09.2017). 15.09.2017 reprezinta ultima zi lucratoare sau prima zi nelucratoare?
Răspuns la discuția decizii ccr abuz in serviciu
cum se poate cere in instanta rejudecarea dosarului pe baza modificarii unei legi, deoarece acea lege nu va produce efecte in trecut. modificarea hotararii judecatoresti prin care au fost condamnati nu poate fi modificata decat prin rejudecare . va multumesc