avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate Vasile Popa

Activitate Vasile Popa

Primul model:

Către, JUDECÃTORIA ?.
DOSAR: ??..
TERMEN: ??


Subsemnatul ec. ??., expert-contabil desemnat in dosarul nr???., domiciliat în ??.., depun la dosarul cauzei men?ionat în prezenta, următoarele:

PRECIZARI

Prin încheierea de şedinţă din data de ??, pronunţată de Judecătoria ?.., am fost numit, expert contabil în dosarul ??...

Lucrarile expertizei contabile s-au efectuat, in perioada ??...

Redactarea raportului de expertiza contabila s-a efectuat in perioada ??.. ?i depus la dosarul cauzei în data de ???.

Termenul ini?ial pentru depunerea raportului a fost fixat pentru data de ??? ?i prelungit ulterior până la data de ??...

Prin încheierea de ?edin?ă din data de ??? au fost solicitate, pentru termenul din data de ??., răspunsuri la obec?iunile formulate la raportul de expertiză contabilă, răsunsuri pe care le-am depus la dosarul cauzei în data de ??...

Prin adresa de înaintare a raportului, pentru termenul din data de ??., am depus la dosarul cauzei, nota de evaluare a onorariului la care am anexat:
- calcula?ia privind costurile pentru efectuarea expertizei contabile;
- programarea lucrărilor expertizei contabile ?i pontajul detaliat.

Onorariun solicitat este în sumă totală de ??. lei, din care:
- onorariu stabilit conform OG 2/2000 = ??. lei;
- cheltuieli efectuate de expert ??.. lei.

Onorariul provizoriu achitat fiind în sumă de ??.. lei.



Ulterior emiteri sentin?ei nr. ?? din ??.. din dosarul men?ionat în prezenta am încercat sub diferite forme să mă informez cu privire la onorariu definitiv stabilit pentru expertiza contabilă în vederea emiterii facturii pentru încasarea onorariului, respectiv:
- am urmărit pe portalul instantei modul de solu?ionare al dosarului, informa?iile de pe portal nu precizau numic cu privire la onorariul definitiv;
- în luna decembrie 2012 am solicita instan?ei, un Certificat cu privire la solu?ia dată în dosar (anexă Certificat din 12.12.2013, pag....la prezenta), din acesta nu rezultă onorariul definitiv aferent expertizei;
- in prima parte a anului 2013, m-am prezentat la arhiva Judecătoriei ?.. pentru a studia dosarul, însă acesta se afla la Tribunalul ?.. pentru judecata recursului;
- ulterior tot în prima parte a anului 2013, m-am prezentat la arhiva Tribunalului ?? însă nu am putut studia dosarul deoarece nu era stabili termen pentru judecata recursului ?i ca urmare am fost informat că acesta nu este în arhivă;
- la jumătatea anului 2013 m-am prezentat iară?i la arhiva Tribunalul ?..i dar dosaru era trimis în arhiva Judecătorie ?.. deoarece fusese finalizată judecarea recursului;
- in a doua parte a anului 2013 am studiat dosarul cauze la Judecătoria ?.., respectiv Sentin?a nr. ??. din ?.., în care am constatat că instan?a nu s-a pronun?at în ceea ce prive?te onorariul definitiv al expertului desemnat.

Având în vedere cele men?ionate anterior, în dat de ??. am depus la Judecătoria ??. adresa nr. ??. prin care am solicitat parcurgerea pa?ilor legali în vederea stabilirii onorariului definitiv solicitat la data de ??...

De asemenea ata?ez documenmte care să sus?ină onorariul solicitat, inclusiv cheltuielile de transport ?i comunicare, respectiv:
- Adeverin?a nr. ??. eliberata de angajator, ??.. din care rezultă un tarif orar pentru activitatea curentă pe care o desfă?or, respectiv ?? lei/ora, activitate ce este inferioară ca cerin?e celei de expert contabil pentru care am solicitat un tarif de ??. lei, pag 5 la prezenta;
- Copii ale documentelor de plată a scrisorilor recomnadate, pag. 6-8 la prezenta;

Fa?ă de cele men?ionate vă rog să stabili?i onorariului definitiv pentru expertiza contabilă efectuată în dosarul ??, ata?ând alăturat documentele prin care sus?in onorariul solicitat inclusiv cheltuielile de transport ?i comunicare, respectiv:
- Adeverin?a nr. ?? eliberata de angajator, ?? din care rezultă un tarif orar pentru activitatea curentă pe care o desfă?or, respectiv ?? lei/ora, activitate ce este inferioară ca cerin?e celei de expert contabil pentru care am solicitat un tarif de ?.. lei, pag 5 la prezenta;
- Copii ale documentelor de plată a scrisorilor recomnadate, pag. 6-8 la prezenta;

Semnătura:
Expert Contabil


Al doilea model:

Către, JUDECÃTORIA ??
DOSAR NR. ??.
Sentin?ă civilă nr. ??. din ?.
DOMNULE PRESEDINTE
Subsemnatul ec. ???, legitimaţia nr. ???, domiciliat în ???.., expert-contabil desemnat in dosarul nr??? , va aduc la cunoştinţă următoarele:
In incheierea de ?edin?ă din data de ??.. se dispune:
?Se va pune în discu?ie onorariul definitiv solicitat de expert?

Prin adresa depusă la dosarul cauzei în data de ??. de către ???? prin ??.., in paragraful al - 2 ? lea al concluzilor se precizează:
?Vă solicităm de asemenea să vă pronun?a?i asupra cererii de majorare a onorariului expertului desemnat de instan?ă, urmând a include în dispozitiv ?i sumele de bani ce trebuie achitate cu titlu de majorare onorariu de fiecare parte?

În încheierile de ?edin?ă ce au urmat in data de ??. ?i respectiv ??? nu am găsit nici o referin?ă cu privire al onorariul solicitat.
De asemenea nici în Sentin?a civilă nr. ??.. din ??? nu am gasit nici o referin?ă cu privire la onorariul solicitat, respectiv stabilirea cuantumului onorarului definitiv ?i nici cu privire la solu?ionarea cererii formulate de de către ???...


Alăturat ata?ez în copie adresa nr. ?? înregistrată la Judecătoria ?? în data de ??. (pag. 1-4 la prezenta), prin care am depus la dosarul cauzei ??.. raportul de expertiză inclusiv:
- Nota de evaluare a onorariului;
- Calcula?ia privind costurile pentru efectuarea expertizei;
- Programarea lucrărilor expertizei ?i pontajul detaliat.

De asemenea ata?ez documenmte care să sus?ină onorariul solicitat, respectiv cheltuielile de transport ?i comunicare, respectiv:
- Adeverin?a nr. ??.. eliberata de angajator, ???. din care rezultă un tarif orar pentru activitatea curentă pe care o desfă?or, respectiv ??. lei/ora, activitate ce este inferioară ca cerin?e celei de expert contabil pentru care am solicitat un tarif de ??? lei, pag 5 la prezenta;
- Copii ale documentelor de plată a scrisorilor recomnadate, pag. 6-8 la prezenta;

Men?ionez că Sentin?a civilă nr. ??.. din ???. nu mi-a fost comunicată, luând cuno?tin?ă de con?inutul acesteia în urma studierii dosarului.

Fa?ă de cele prezentate vă rog a aproba parcurgerea pa?ilor legali în vederea stabilirii onorariului definitiv solicitat în data de ??.

Semnătura:



primul model este cel depus dupa repunerea cauzei pe rol, iar al 2-lea este cel de solicitare a repunerii
In data de 21.12.2012 data sentinței din dosarul 2465/245/2012 Jud. Iasi, Instanța nu s-a pronunțat asupra onorariului definitiv al expertului. În data de 06.11.2013 am semnalat aceasta situație la Președintele Instanței, astfel că procesul a fost repus pe rol, eu având calitatea de petent. La data de 20.12.2013 a fost completat dispozitivul.
Referitor la cenzurarea onorariului expertului de către instanță eu cred că trebuie atacate în termen. Am avut și eu cazuri prin care au fost cenzurat onorariu, de multe ori nejustificată modalitatea de cenzurare.
Buna ziua.
Există un debit principal scadent la 30.11.2010 neachitat în prezent, iar conform reglementărilor legale e prescris (3 ani - 30.11.2010 - 30.11.2013).
Întrebarea este: penalitatea urmează debitul (adică e prescrisă și aceasta) sau este datorata pentru perioada 16.12.2010-30.11.2013.?

Nota:
-16.12.2010- 3 ani fata de data când scriu acest mesaj;
- 30.11.2013 data când s-a prescris debitul principal
Răspuns la discuția Incasare factura proforma
important este faptul ca veti colecta TVA in luna in care ati primit avansul, facturarea o veti face la livrare
Locul prestării de servicii
ART. 133
(5) Prin excepţie de la prevederile alin. (3), locul următoarelor servicii este considerat a fi:
f) locul în care activităţile se desfăşoară efectiv, în cazul serviciilor principale şi auxiliare legate de activităţi culturale, artistice, sportive, ştiinţifice, educaţionale, de divertisment sau de activităţi similare, cum ar fi târgurile şi expoziţiile, inclusiv în cazul serviciilor prestate de organizatorii acestor activităţi, prestate către persoane neimpozabile;

Persoana obligată la plata taxei pentru operaţiunile taxabile din România
ART. 150
(6) În alte situaţii decât cele prevăzute la alin. (2) - (5), în cazul în care livrarea de bunuri/prestarea de servicii este realizată de o persoană impozabilă care nu este stabilită în România sau nu este considerată a fi stabilită pentru respectivele livrări de bunuri/prestări de servicii pe teritoriul României conform prevederilor art. 125^1 alin. (2) şi care nu este înregistrată în România conform art. 153, persoana obligată la plata taxei este persoana impozabilă sau persoana juridică neimpozabilă, stabilită în România sau nestabilită în România, dar înregistrată prin reprezentant fiscal, care este beneficiar al unor livrări de bunuri/prestări de servicii care au loc în România, conform art. 132 sau 133.

Răspuns la discuția TVA
nu conteaza daca imputurile sunt cu sau fara TVA, societatea B obtine venituri din chirii, asta inseamna ca va plati TVA
- daca e un singur produs (indivizibil) de 50.000 euro nu puteti sa divizati achizitia.
- daca e vorba de produse care pot fi divizate puteti aplica achizitia directa pana in 15.000,
Răspuns la discuția CO necuvenit
efectuati o nota de calcul cu minus (suma necuvenita) si o introduceti in brutul lunii curente
salariile compensatorii nu sunt supuse nici-unei exceptii referitoare la impozitare si contributii, deci este legal sa fie tratate ca si venituri din salarii
Răspuns la discuția card de salariu
suma virata de societate ca si salariu trebuie sa apara ca intrare in contul personal, restul miscarilor din cont se pot vedea in extrasul de cont. Exista posibilitatea ca plata sa nu fie identica cu restul de pe flutura, pot aparea erori de operare. sfatul meu e sa verificati permanent restul de pe flutras cu intrarile din extrasul de cont.