avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate cosmas

Activitate cosmas

As vrea sa stiu ce drepturi am daca semnez un asemenea contract.Mi se va calcula vechimea,dreptul la concediu si somaj etc.
Buna ziua!Am permisul anula tpt conducere sub influienta alcoolului si am fost condamnat definitiv la 1 an cu suspendare.As vrea sa stiu dupa cat timp pot redobandi permisul.Am inteles ca nu yrebuie sa mai fac scoala din nou dar nu stiu cum voi fi programat pt oras,pe ce masina.Trebuie sa iau legatura cu vre-un instructor?
Da,are o hotarare definitiva si irevocabila cu suma de 163 ron.A platit cu greu 9 ani dar in ultimii 2 ani nu a vrut sa mai plateasca.
El nu a mai platit de2 ani si nici nu vrea sa plateasca.De aceia ne-am luat un avocat.Am cerut plata in instanta a celor 2 ani trecuti!

Multumesc pt raspuns!Voi schimba avocatul!

Sotia are un copil dintr-o casatorie anterioara iar fostul sot nu mai platit pensia alimentara de 2 ani.Am platit avocat,au fost termene la care fostul nu sa prezentat,amanari.Cand s-a prezentat a spus ca nu lucreaza,ca nu are de unde plati.Noi stim ca lucreaza si a lucrat in tot acest timp.Acum avocatul ne anunta ca fostul vrea sa schimbe localiatea unde sa se jundece iar el nu poate ajunge la urmatoarele termene pt ca are si alte procese.Ce ne sfatuiti sa facem?Santem din Bacau.Multumim!
am lucrat la negru in roma mai bine de 8 ani.patronul este roman cu firma inscrisa in italia.mi-a tot promis un contract de munca dar nu sa intamplat nimic.am de recuperat mai bine de 6 mii euro.ce pot face sa imi pot recupera banii?nu mai lucrez la el de o luna si acum incearca prin toate mijloacele sa plec in romania astfel scapa de mine si nu mai recuperez nimic.
Am fost condamnat la 1 an cu suspendare pt conducere in stare de ebrietate.As vrea sa stiu la cat timp dupa ramanerea definitiva a hotararei judecatoresti pot redobandii permisul!
am cazut deacord cu 1 an suspendare
am semnat un asemenea acord,lucrez in stainatate si nu ma pot prezenta la proces de aceia am lasat o imputernicire avocatului.este posibil sa nu mai fie nevoie de prezenta mea?este vorba de un dosar penal pt conducere sub influenta bauturilor alcoolice.
Răspuns la discuția Proces penal, taxa de barou
deci ce ma sfatuiti?lucrez in strainatate,luni voi merge in tara pt a rezolva aceasta problema.sa platesc acesti 4000 ron pe care mii cere avocatul?