avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate carmen72

Activitate carmen72

Am inteles de ce au nevoie de adeverinta, dar in cazul in care am rate foarte mari pot sa le depun si pe astea pe langa adeverinta sa vada de fapt cu ce venit raman.....sau nu are importanta salariul decat pentru cei care au venituri chiar foarte mici chiar daca nu au rate.
Va rog sa ma ajutati?? Ce inseamna taxarea inversa??? cine plateste tva-ul de fapt??? am inteles ca furnizorul scrie taxare inversa pe factura, beneficiarul isi inscrie in reg de cumparari si in decont suma de tva calculata?? dar cine plateste efectiv si cum....care este mecanismul???? pentru lucrarile de constructii montaj prin ce directiva a ce a fost anulata taxarea inversa la tva????
Va rog frumos sa ma ajutati cu niste raspunsuri privind taxarea inversa la tva.Cum se aplica, ce state membre o aplica, de ce nu se mai aplica in Romania pentru operatorii din domeniul mediului.(ei sustin ca e in contradictie cu legislatia pe TVA europeana – de verificat).Trebuia sa fac un material urgent si ope net nu am gasit decat art 160 cod fiscal,directica 112, si inca 2 directive care modifica directiva 112 in privinta taxarii inverse, dar tot nu ma lamuresc .