avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate chirea

Activitate chirea

Buna ziua ,

va rog ajutati-ma , sunt in CCC de 4 luni dupa noua lege eu pot sa imi scimboptuiunea? , adica eu am optat pentru un an dar as dori sa stau 2 ani acasa ? si as mai dori sa stiu daca s-a aprobat suplimentul de insertie pe 3 ani?
Buna ziua va rog frumos sa ma ajutati cu niste informatii cu pribire la alocatia copilului , luna aceasta pe 24 copilul meu inplineste 2 anusori ,intrebare alocatia de 200ron , pana la ce varsta o v-a primi ?
in aceasta situatie ce acte trebuie intogmite pentru a se continua cu alocatia.... care va fi de cat ? va rog frumos....
Răspuns la discuția Stimulent de insertie
Va multumesc foarte mult weekend placut....
Răspuns la discuția Stimulent de insertie
tudorvaleriu a scris:

1. Daca ati optat pentru concediu crestere copil (CCC) pana la varsta copilului de 1 an beneficiati de stimulentul de insertie daca reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an.


Deci , sa inteleg ca voi beneficia de supliment de insertie incepand cu luna in care ma intorc la serviciu si fac dovada ca am revenit in campul muncii






2. Daca ati optat pentru CCC pana la varsta copilului de 2 ani beneficiati de stimulentul de insertie daca reluati activitatea dupa ce implineste copilul 1 an.
- Puteti relua activitatea si inainte de a implini copilul 1 an dar stimulentul de insertie il primiti tot dupa ce implineste copilul 1 an.

3. Va prezentati la Primarie cu adeverinta de la angajator ca ati reluat activitatea si solicitati stimulentul de insertie.


Buna ziua , va rog frumos am nevoie de un raspuns concret , sunt in concediu de crestere copil, acum copilul are 7 luni iar eu de pe 1 octombrie , mai exact de saptamana viitoare ma intorc la serviciu , cum procedez sa beneficiez de suplimentul de insertie ce acte trebuie depuse si de cand intru la plata celor 500lei incepand cu ce luna? va multumesc ff mult astept raspuns.
am omis sa va spun ca am optat pentru intoarcerea la serviciu pana intr-un an.
Va rog frumos ajutati-ma, am nevoie de cateva raspunsuri...
... pe 3 februarie am intrat in prenetal, insa am nascut pe 24 februarie , eu doresc sa intru in CCC pana la implinirea varstei de 1 an a copilului insa acasa efectiv voi sta doar 5 luni adica in august ma voi intoarce la serviciu , intrebare
intrebare
- 1) ½ voi putea beneficia de supliment de insertie din luna a 6 -a acopilului ´½ pt ca eu dupa 5 luni de stat cu copilul ma intorc la serviciu?
2) cum se calculeaza cele 42 de zile obligatorii?
3) ce acte imi sunt necesare pt. alocatie dar pt. supliment?
buna seara din nou , am si eu nevoie de cateva informatii..
sunt in luna a 8 de sarcina si incepand cu data de luni 27,01,2014 , voi intra in 5 zile de concediu de odihna iar dupa aceea in ccc , ce as dori sa stiu este ,
cand va trebui intogmit dosarul si ce acte vor fii necesare pentru CCC?
o alta intrebare ar fi ... eu ma voi intoarce dupa 6 luni ale copilului cand voi putea intra in posesia suplimentului de insertie si ce alte acte imi vor trebui?
va multumesc frumos
Răspuns la discuția Situatie critica
va multumesc foarte mult ! sper ca nu am fost prea cicalitoare , mi-ati fost de mare ajutor!
o seara palcuta:)
Răspuns la discuția Situatie critica
ma voi incadra la acest punct ;
”Daca apoi va inceteaza contractul individual de munca (indiferent cum) aqtunci se suspenda plata stimulentului de insertie si veti primi din nou indemnizatia pentru CCC.” , daca optez sa ma intoprc pana intr-un an al copilului la serviciu ? sau este valabil si in situatia in care optez pentru 2 ani dar ma intorc pana intr-un an ?
multumesc.
buna ziua as avea nevoie de cateva informatii cu privire la niste acte


parintii mei doresc sa imi faca acte pe o proprietete , aceste proprietate are expertiza judiciara ,adica sunt facute masuratori la casa exact cumse procedeaza la cadastru , acum intrebarea ar fii
este nevoie de cadastru pentru a-mi face acte , sau se poate lua in considerare acea expertiza , la randul lor aceasta mostenire este de fapt a mamei , si este castigata prin instanta , dupa ce a despagubit un frate cu o suma de bani?