Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie

Buna ziua , va rog frumos am nevoie de un raspuns concret , sunt in concediu de crestere copil, acum copilul are 7 luni iar eu de pe 1 octombrie , mai exact de saptamana viitoare ma intorc la serviciu , cum procedez sa beneficiez de suplimentul de insertie ce acte trebuie depuse si de cand intru la plata celor 500lei incepand cu ce luna? va multumesc ff mult astept raspuns.
am omis sa va spun ca am optat pentru intoarcerea la serviciu pana intr-un an.
chirea, utilizator
1. Daca ati optat pentru concediu crestere copil (CCC) pana la varsta copilului de 1 an beneficiati de stimulentul de insertie daca reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an.

2. Daca ati optat pentru CCC pana la varsta copilului de 2 ani beneficiati de stimulentul de insertie daca reluati activitatea dupa ce implineste copilul 1 an.
- Puteti relua activitatea si inainte de a implini copilul 1 an dar stimulentul de insertie il primiti tot dupa ce implineste copilul 1 an.

3. Va prezentati la Primarie cu adeverinta de la angajator ca ati reluat activitatea si solicitati stimulentul de insertie.
tudorvaleriu a scris:

1. Daca ati optat pentru concediu crestere copil (CCC) pana la varsta copilului de 1 an beneficiati de stimulentul de insertie daca reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an.

Deci , sa inteleg ca voi beneficia de supliment de insertie incepand cu luna in care ma intorc la serviciu si fac dovada ca am revenit in campul muncii

2. Daca ati optat pentru CCC pana la varsta copilului de 2 ani beneficiati de stimulentul de insertie daca reluati activitatea dupa ce implineste copilul 1 an.
- Puteti relua activitatea si inainte de a implini copilul 1 an dar stimulentul de insertie il primiti tot dupa ce implineste copilul 1 an.

3. Va prezentati la Primarie cu adeverinta de la angajator ca ati reluat activitatea si solicitati stimulentul de insertie.

chirea a scris:
Deci , sa inteleg ca voi beneficia de supliment de insertie incepand cu luna in care ma intorc la serviciu si fac dovada ca am revenit in campul muncii.

1. Inteleg ca ati optat pentru CCC pana la varsta de 1 an a copilului.

2. In acest caz beneficiati de stimulentul de insertie de la data cand ati reluat activitatea si pana implineste copilul 2 ani.

3. Va prezentati la Primarie cu adeverinta de la angajator ca ati reluat activitatea si solicitati stimulentul de insertie.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc foarte mult weekend placut....