avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate LaurentiuBG

Activitate LaurentiuBG

Buna ziua!
In data de 22.10.2013 am fost oprit de agentii de la circulatie cand conduceam un auto cu nr de bulgaria, mi s-au retinut placutele si certificatul, la fel si permisul, in urma cu 1 luna s-a dat solutia dosarului ( clasarea dosarului penal).
In data de 11.03.2014 am fost oprit de un agent la 2 metri de domiciliul meu si s-a constatat ca aveam permisul suspendat, dosar penal pentru conducere cu permis suspendat, de 2 luni ma tot rog de politistul care se ocupa de dosar sa aduca dosarul respectiv la Parchet dar imi tot gaseste motive gen'' nu avem benzina'', ''avem masina la reparat'' etc.
In urma ordonantei date de procuror pentru dosarul din 22.10.2013 fiind gasit nevinovat nu trebuia sa imi recuperez permisul pana la solutionarea celui din 11.03.2014????
Va rog sa ma sfatuiti cum sa fac sa imi recuperez permisul mai repede?
Buna ziua!
Am avut un dosar penal pentru conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul neimatriculat/neinregistrat si s-a dispus clasarea acestuia.
Al doilea dosar penal este pentru conducere cu permis suspendat nu stiu ce pedeapsa o sa primesc dar intrebarea mea este alta daca la primul dosar s-a dispus clasarea acestuia si eu din cauza lui am permisul suspendat cand o sa dea rezolutia procurorul de caz eu o sa imi primesc permisul de conducere chiar daca al 2 lea nu sa rezolvat????
Multumesc mi-ati fost de mare ajutor!
Multumesc frumos!

Dar ce inseamna IUP , SUP???
Mersi, deci doar daca procurorul de caz dispune aceasta masura atunci se anuleaza...dar ca sanctiuni cam ce as putea primi??
Buna seara!
In data de 22.10.2013 am fost oprit de un echipaj si in urma verificarilor s-a constatat ca auto pe care il conduceam inmatriculat in BG nu avea asigurare,ca urmare mi sa intomcmit dosar penal conform art85 alin.4, iar in urma cu cateva zile am fost oprit si in urma verificarilor s-a constatat ca am condus un auto cu permis suspendat conform art.335 alin 2, ce mi se poate intampla in aceste cazuri????
Răspuns la discuția Solutii de urgentare a anchetei
Am fost incadrat la art 85 alin 4 din OUG 195/2002 si au primit raspuns din Bulgaria ca asigurarea nu era valabila dar nicidecum ca masina era radiata sau furata...acum astept de la interpol Anglia sa vedem ce zice de ITP?
Aici nu inteleg eu ce legatura are Anglia daca masina era inmatriculata in Bulgaria si daca nu au primit raspuns din Bulgaria ca masina era radiata sau furata de ce mi-au retinut permisul???
Răspuns la discuția Solutii de urgentare a anchetei
Da asigurarea era falsa in urma verificarilor....dar nu stiu cum pot dovedi ei ca masina era radiata sau neimatriculata daca eu aveam toate actele la ea???
Răspuns la discuția Solutii de urgentare a anchetei
Daca se ajunge la proces...pe durata procesului eu imi pot recapata dreptul de a conduce...???
In octombrie 2013 am fost oprit de politie si ca urmare a verificarilor s-a constatat ca asigurarea masinii pe care o conduceam cu nr de Bulgaria nu era valabila.Mi s-au retinut placutele,certificatul si permisul suspendat pe perioada cercetarilor,am dovezi fara drept de circulatie,de atunci si pana acum ofiterul care se ocupa de caz nu face niciun demers cred ca tine ancheta pe loc.
Mentionez ca de fiecare data cand ma duc la el imi tot spune ca in cateva zile ma suna sa imi comunice solutia si de sunat nu mai suna......
Ce pot face legal ca sa urgenteze ancheta si sa solutioneze cazul mai repede????