avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 309 soluții astăzi
Forum Activitate mariusf09

Activitate mariusf09

Discuție Sesizare.
Buna seara,
Spuneti-mi va rog unde pot face o sesizare impotriva conducerii unei asociatii de proprietari. Detin informatii ca persoane care sunt platite din banii asociatiei nu sunt angajate cu contracte de munca(administrator, casier etc).
Ma pot adresa la ANAF?
O a doua intrebare ar fi cum se calculeaza cota indiviza pentru un apartament. Un apartament de doua camere de 42 mp poate avea o cota indiviza de 1,4?

Va multumesc.
Buna ziua.
Am o societate care a fost declarata inactiva conf Ord.819/2008.
Ce trebuie sa fac pentru a o reactiva, care sunt pasii de urmat.
Va multumesc pentru ajutor.
Buna ziua,
Ma ajuta cineva va rog cu un cod CAEN pentru a putea presta servicii de contabilitate primara?
Infiintez o societate noua pentru prestari servicii contabilitate, am diploma de economist insa nu sunt membru CECCAR. Am auzzit ca exista un cod CAEN in afara de 6920, care este pentru audit si expertiza.
Pot folosi 7022 ?
Va multumesc mult pentru un raspuns detaliat.

Cu stima.
multumesc.
Buna ziua,
trebuie sa cumpar registru unic de control pentru un sediu secundar fara salariati deschis intr-ul alt sector? Daca aveti si o baza legala.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Cunoastere datorii
pai daca ati intrerupt activitatea ce bani ati trimis contabilului? Pentru ce ati trimis banii?
Răspuns la discuția Achizitie auto din UE
Va multumesc pentru raspuns.
Am inteles ca va trebui sa ma inregistrez in scopuri de TVA conf 153 (1), va trebui sa ma inregistrez in ROI. Voi comunica vanzatorului codul de TVA romanesc si la inregistrarea in contabilitate voi face taxare inversa.
Cum demonstrez ca auto va parasi Germania pentru ca factura sa fie facuta fara TVA?
Pe urma nu mai vreau sa fiu platitor de TVA, mai pot renunta la asta?
Pentru inscrierea in scopuri de TVA, trebuie sa vina in control de la ANAF? Se mai procedeaza asa?

Toata stima.


Răspuns la discuția Achizitie auto din UE
Autoturismul va fi cumparat dintr-un parc auto din Germania, este second hand si se va emite factura probabil cu TVA. Ideea este ca eu in Romania sa pot sa-mi recuperez acest TVA, sau sa pot plati factura mai putin TVA.
Sau ce alte variante mai sunt pentru a nu plati TVA.
Va multumesc pentru ajutor.
Buna seara,
Am un SRL, micro, neplatitoare de TVA. Vreau sa achizitionez un autoturism din spatiul UE. Spuneti-mi va rog din punct de vedere al TVA ce trebuie sa fac. Nu stiu cu ce articol din codul fiscal ma pot inscrie ca platitor de TVA(fara atingerea plafonului). Urmatoarea etapa este inscrierea in ROI? Dupa achizitionarea autoturismului si deducerea TVA, mai pot reveni cu societatea ca neplatitoare de TVA?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Infiintare firma contabilitate
Buna ziua,
Pot infiinta un SRL micro, cu obiect principal de activitate "prestari servicii contabilitate", numai cu diploma mea de economist? Trebuie sa fiu expert contabil ceva, firma trebuie inscrisa la CECCAR? Va multumesc mult pentru raspuns.