Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sesizare.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sesizare.

Buna seara,
Spuneti-mi va rog unde pot face o sesizare impotriva conducerii unei asociatii de proprietari. Detin informatii ca persoane care sunt platite din banii asociatiei nu sunt angajate cu contracte de munca(administrator, casier etc).
Ma pot adresa la ANAF?
O a doua intrebare ar fi cum se calculeaza cota indiviza pentru un apartament. Un apartament de doua camere de 42 mp poate avea o cota indiviza de 1,4?

Va multumesc.
In cadrul fiecărei Primarii de care aparțineți este un serviciu in acest sens unde puteti face sesizare si primi lămuriri.
De regula orice problema,neclaritate,suspiciune ivita in cadrul asociatiei de proprietari,
trebuie solutionata amiabil,cu decenta,intelegere si toleranta
Pentru mentinerea unui climat amaibil intre proprietari si reprezentantii asociatiei,nu este de preferat clarificarea/solutionarea suspiciunilor direct prin intermediul autoritatilor
Daca aveti suspiciuni asupra existentei formelor legale ,analizati atent lista lunara de intretinere care ar trebui sa contina rubrici distincte referitor la contract de CIM/administrare,
indemnizatie cenzor/presedinte,bugetul de stat,articole care sa lamureasca utilizarea cotelor individuale de intretinere
In temeiul disp L 230/2007 art 10
Proprietarii au dreptul sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei de proprietari si au acces,la cerere,la orice document al acesteia

Solicitati initial presedintelui de asociatie sa clarifice aspectele care va suscita interesul
Daca va confruntati cu refuz,puteti sesiza oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primarie
@marius109

Reclamatia cu privire la modul de angajare a personalului se face la Inspectoratul Teritorial al Muncii (ITM).
Dar pana acolo puteti cere presedintelui asociatiei sa intre in legalitate, apoi puteti face o sesizare la primarie (compartimentul de relatii cu asociatiile de proprietari).

ANAF nu are atributiuni pe domeniul contractelor, ci numai pe evaziune fiscala - nu declari veniturile din asociatie si deci nu platesti impozite si contributii.
Cu privire la cota-parte indiviza de proprietate:
Iata ce prevede legislatia specifica (Legea 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea as. prop. :
Art. 3, lit.e) - cota-parte indiviza - cota-parte de proprietate care ii revine fiecarei proprietati individuale din proprietatea comuna si este egala cu raportul dintre suprafata utila a proprietatii individuale si totalul suprafetelor utile ale tuturor proprietatilor individuale

Suma cotelor-parti a proprietatiloer dintrun bloc/scara trebuie sa fie egala cu 100%

Cu voia dvs. am sa va dau un exemplu:

- sup. utila a apt. dvs. este de 50 mp;
- sup utila a tuturor apartamentelor de pe scara dvs. este de 950 mp;
Atunci cota parte-indiviza de proprietate pentru ap. dvs va fi:
50/950 *100 = 5,2631%;
Daca in blocul dvs. este un proprietar care detine o garsoniera cu o sup. utila de 23,55 mp, atunci, cota-parte pentru aceasta locuinta va fi:
23,55/950*100 = 2,4789%.

Deci, pentru a afla care este situatia la dvs. trebuie sa stiti toate sup. utile ale locuintelor componente si aplicati formula de mai sus ( la noi sup. utile ale tuturor locuintelor este afisata pe lista de plata, dar nu ar fi nicio gresala daca in loc de sup. utila ar fi trecuta cota-parte indiviza)...
Ideea este ca locuintele cu aceeasi sup. utila vor avea aceeasi valoare a cotei-parti indivize de proprietate. mai mult, avand in vedere ca blocurile mai vechi sunt cam la fel (tipizate), va puteti orienta in teren, in sensul ca un apartament ca al dvs., dar de la o alta scara sa aiba aceeasi cota-parte indiviza de proprietate.
In fine, repartizare cheltuielilor, la acest capitol se face de obicei dupa sup. utila - care de fapt duce la acelasi rezultat.

Daca mai aveti intrebari - raspundem cu placere!