avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate dactari

Activitate dactari

buna detin o proprietate de 5000 mp intro zona intravilan agricol dar cu posibilitatea de a construi hale depozite .Ma ocup de cultivatul florilor si am o sera de 500 mp Avind nevoie de multa apa iar singura sursa este o fintina si data fiind seceta prin care trecem am sapat o groapa cam de 200mc pe marginea ei punind pinza cu scopul de a o umple cu apa pe care sa o folosesc in caz de nevoie Groapa este la 10 m de marginea gardului pe terenul meu si la 30 m de proprietatea vecinului de care sint despartit de un drum lat de 7 m VREAU SA STIU DACA AM NEVOIE DE CERTIFICAT AUTORIZATIE SAU ALTE APROBARI pt groapa specific ca poate fi astupata orcind si nu am folosit ale materiale decit o pinza pt margini
fiind inpreuna cu doi frati si doi veri mostenitori bunicului numai eu si cei doi veri am facut cerere de retrocedare la vremea respectiva pt 4,5 ha teren Primaria nu a recunoscut decit 4 ha pe care le am primit eu primind 2 ha iar veri 2 ha
am inaintat actiune inn instanta pt a fi recunoscuti ca si mostenitori si a primi cite o treime din cele 2 ha si cei doi frati dar actiunea a fost respinsa pe motiv ca ei nefacind cerere de retrocedare nu au drept de a fi pusi in posesie
separat doar eu am dat primaria in judecata pt a recunoaste si cei 5000 mp
cam dupa 8 ani mi s-a recunoscut dreptul de proprietate pt cei 5000mp si doar pe numele meu prin hotarire judecatoreasca definitiva si irevocabila neatacata de nimeni in toti acesti ani pana in prezent
VREAU SA STIU DACA ACEASTA HOT ARARE JUD DEFINITIVA ACTIUNEA FACUTA DOAR IN NUMELE MEU SI FIIND PE NUMELE MEU POATE FI ATACATA DE CEILALTI MOSTENITORI CHIAR DACA DE LA PRONUNTARE AU TRECUT PESTE 8 ANI
fiind împreună cu doi frati si doi veri mostenitorii bunicului ...

dactari
Utilizator
23:05, 21 Martie 2022
fiind inpreuna cu doi frati si doi veri mostenitori bunicului numai eu si cei doi veri am facut cerere de retrocedare la vremea respectiva pt 4,5 ha teren Primaria nu a recunoscut decit 4 ha pe care le am primit eu primind 2 ha iar veri 2 ha
am inaintat actiune inn instanta pt a fi recunoscuti ca si mostenitori si a primi cite o treime din cele 2 ha si cei doi frati dar actiunea a fost respinsa pe motiv ca ei nefacind cerere de retrocedare nu au drept de a fi pusi in posesie
separat doar eu am dat primaria in judecata pt a recunoaste si cei 5000 mp
cam dupa 8 ani mi s-a recunoscut dreptul de proprietate pt cei 5000mp si doar pe numele meu prin hotarire judecatoreasca definitiva si irevocabila neatacata de nimeni in toti acesti ani pana in prezent
VREAU SA STIU DACA ACEASTA HOT ARARE JUD DEFINITIVA ACTIUNEA FACUTA DOAR IN NUMELE MEU SI FIIND PE NUMELE MEU POATE FI ATACATA DE CEILALTI MOSTENITORI CHIAR DACA DE LA PRONUNTARE AU TRECUT PESTE 8 ANI
fiind inpreuna cu doi frati si doi veri mostenitori bunicului numai eu si cei doi veri am facut cerere de retrocedare la vremea respectiva pt 4,5 ha teren Primaria nu a recunoscut decit 4 ha pe care le am primit eu primind 2 ha iar veri 2 ha
am inaintat actiune inn instanta pt a fi recunoscuti ca si mostenitori si a primi cite o treime din cele 2 ha si cei doi frati dar actiunea a fost respinsa pe motiv ca ei nefacind cerere de retrocedare nu au drept de a fi pusi in posesie
separat doar eu am dat primaria in judecata pt a recunoaste si cei 5000 mp
cam dupa 8 ani mi s-a recunoscut dreptul de proprietate pt cei 5000mp si doar pe numele meu prin hotarire judecatoreasca definitiva si irevocabila neatacata de nimeni in toti acesti ani pana in prezent
VREAU SA STIU DACA ACEASTA HOT ARARE JUD DEFINITIVA ACTIUNEA FACUTA DOAR IN NUMELE MEU SI FIIND PE NUMELE MEU POATE FI ATACATA DE CEILALTI MOSTENITORI CHIAR DACA DE LA PRONUNTARE AU TRECUT PESTE 8 ANI
se poate transforma o intr individuala in srl si in ce conditii
Sunt administrator la o intr individuala cu activitate principala transport marfa .detin in comodat -inchiriere un cap tractor pe care il folosesc pe firma vreau sa stiu daca amenzile de rovineta se deduc din impozit ca si cheltuieli mai ales ca sint f mari multumesc
care sint consecintele la fapta ca am condus un stivuitor pe drumurile publce pe o distanta de 500m avind in spate masina de insotire cu avariile aprinse. deplasarea a fost necesara deoarece trebuia incarcat in un camion iar rampa se afla la 500m de depozitul unde se afla stivuitorul pe traseu am fost oprit de politie mi sa reprosat ca am condus cu categoria B DUPA SPUSELE DUMNEALOR NEAVIND VOIE SI STIVUITORUL NEFIIND INMATRICULAT mi-a fost suspendat permisul fara drept de condus avind cat B MENTIONEZ CA LUCREZ CA SOFER LA ACEST DEPOZIT IAR PATRONUL A TRASAT CA SARCINA DE SERVICIU SA DUC STIVUITORUL LA RAMPA DE INCARCARE
buna si la multi ani. doresc sa inchiriez auto personal -camion si remorca- catre o societate comerciala intrep. individuala vreau sa stiu daca acest contract se poate face cu valoare zero adica sa nu percep nici un fel de chirie - beneficiu-doar intretinerea si reparatii si daca in acest caz cu valoare zero mai trebuie declarat la fisc pt a obtine licente pt camion nu se accepta contract de comodat multumesc
cum pot face o recalculare a alcoolemiei si unde
buna ziua am infiintat o firma intreprindere individuala cu activitate transport marfa . eu ca si detinator al acestei firme ca sa pot eczercita functia de sofer este necesar sa fiu si angajat al firmei mele sau pot conduce doar pe baza faptului ca sint detinatorul legal al ei
multumesc