avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate Hildegarde

Activitate Hildegarde

Buna seara.
Va rog sa ma lamuriti si pe mine din punct de vedere legal intr-o anumita situatie. Am divortat la notar de sotul meu , eu revenind la numele de fata.
La cateva zile dupa divort ne-am impacat. Eu nu am schimbat inca cartea de identitate. Exista vreo posibilitate de a pastra numele sotului ,chiar si cu consintamantul lui,fiind divortati legal ? Sau trebuie sa schimb la numele de fata , ca apoi sa ne casatorim ,ca iar dupa sa schimb cartea de identitate?
Va multumesc
Buna seara. Va multumesc de raspuns. Da, in hotarare scrie ca autoritatea tutelara revine in totalitate mamei si ca exercit singura acest drept.

gi-jane2 a scris:

nu are legatura numele purtat de dvs cu hotararea instantei in ce il priveste pe copil, nu va afecteaza cu nimic schimbare numelui.
Scrie in hotarare ca exercitati singura autoritatea parinteasca ?

Buna ziua ,
Am un copil minor din concubinaj anterior. Custodia o am in totalitate eu , irevocabila si definitiva . Intrebarea mea : ma va afecta cumva legal schimbarea mea de nume de familie , casatorindu-ma cu altcineva ? Intreb acest lucru ptr ca on hotarare specifica numele meu clar , si nu as vrea sa am probleme birocratice spre exemplu la iesirea din tara , schombare pasaport minor. Credeti ca e mai indicat sa preiau atat numele nou cat sa il pastrez si pe cel vechi ? Multumesc

Hildegarde a scris:

Schimbare nume familie ,copil concubinaj anterior

Schimbare nume familie ,copil concubinaj anterior
Buna ziua,
Avem o situatie in care majoritatea copiilor din clasa 1 sunt agresati fizic de un coleg. Situatia persista de 1 an. Copilul a fost adus anul trecut in semestrul 2 de la o alta scoala prininterventia inspectoratului. A fost mutat tot din cauza violentei care o avea in vealalta scoala. S-au facut sesizari la directiune, s-au facut sedinte cu parintii in ideea de a ajuta copilul...i s-a recomandat sa se duca la cmbrae ...mamica refuza colaborarea cu noi si intre timp ceilalti copii sunt agresati zilnic. Deja ni s-a spus de catre mamica ca am avea noi ceva personal cu copilul sau . Noi am vrea sa nu mai fie agresati si orele sa se desfasoare in liniste. Cum putem rezolva situatia? Din ce am citi ar putea fi vorba de un bullying la adrrsa copiilor nostri. Ce masuri putem lua ptr buna crestere si siguranta copiilor nostri? Mentionez ca posibil
Sa aiba un certificat care sa ateste o dizabilitate mentala , dar nu stim cu certitudine. Multumesc
Buna ziua
Stiu ca comodatul este cu titlu gratuit. Intradevar situatia este un pic complicata. Asociatia de caini fiind ONG/asociatie non profit, legal nu isi poate permite o inchiriere si au cazut de acord ca legal sa se faca acest comodat, iar pe sub mana sa zic asa sa i se dea o suma lunara. In final nici nu ma gandesc la acesti bani, ma gandesc doar la faptul de a-i da afara de pe teren evident in mod legal.
Ideea e ca nu a decedat comodatarul , ci comodantul.
Intradevar ca si mostenitor am nevoie urgenta de teren sa il inchiriez cu acte in regula, ca apoi din urma chiriei sa achit anumite datorii ale decedatului. Dar cum as putea justifica aceasta urgenta?
Buna ziua,
Unchiul meu are un contract de comodat cu un ONG adapost de caini pe un teren intravilan. Mentionez ca a decedat de curant iar eu sunt mostenitoarea lui .
Intrebarea mea e: O pot da afara de pe teren in momentul in care dispun de actul de succesiune?
Ideea e ca acest contract de comodat era o intelegere intre unchiul meu si administratorul adapostului. Contractul era cu titlu gratuit fiind vorba de o asociatie non profit, dar intelegerea verbala era o chirie lunara de 500 euro., cea cu adapostul fiind deja cu o datorie de 1500 euro.
Evident banii nu ii voi recupera, dar vreau sa stiu in ce conditii ii pot da afara de pe teren.
Multumesc frumos.
Buna ziua,
Doresc anumite informatii asupra vizei de flotant.
Pentru a inscrie fetita de 6 ani la scoala dorita trebuie sa imi fac viza de flotant pe un an.In cererea ce trebuie completata observ ca nu schimb numai eu domiciliul ci si minorul. Aici intervine problema ca detin o hotarare judecatoreasca unde e specificata adresa copilului si anume cea actuala.
Daca totusi schimb adresa ce probleme as putea avea ?
Buna ziua,
In cazul unui call center, unde exista contact cu calculatorul 8h/zi, angajatorul este obligat sa asigure angajatilor sai contralele medicale necesare ( auditiv , oftalmic) .
In cazul in care , in urma controlului medical , se decide ca angajatul trebuie sa parte ochelari de vedere, acesta este considerat echipament necesar muncii iar angajatorul suporta costul lor ??
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Va multumesc frumos pentru raspunsuri.