avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Activitate gadrian

Activitate gadrian

Răspuns la discuția Vreau sa stiu
Buna seara
Multumesc pentru raspuns, dar neprimind si fisa de calcul, nu aveam de unde sa stiu de aceste majorari. La cei 40 de ani lucrati neintrerupti, ma asteptam la mai mult. Scumpirile care vin mereu, anuleaza aceste majorari.
Discuție Vreau sa stiu
Buna ziua.
Am iesit la pensie la limita de varsta la data de 09.09.2010 la 57 de ani si 11 luni cu reducerea varstei standart de pensionare cu 7 ani si 6 luni.
Conform deciziei am un stagiu de cotizare astfel:
1. in grupa a II-a(Lg.3/1977), 26 ani - 9 luni - 25 zile
2. conditii deosebite, 5 ani - 11 luni - 0 zile
3. conditii normale, 8 ani - 3 luni - 15 zile
Intrebare:
1. Daca am dreptul la recalculare cu sporul de 0,25% pentru anii din gr. a II-a?
2. Daca Da, cand incepe calculul?
Multumesc.

Răspuns la discuția Este adevărat?
Mulțumesc dle Mircea. O zi buna în continuare!
Discuție Este adevărat?
Bună ziua,
Sunt pensionar la limita de vârstă din 2010. După această perioadă am lucrat periodic la 5 firme private, pentru care am primit adeverință că am lucrat legal. Le-am depus la Casa de pensii care mi-a recalculat de fiecare data pensia. De fiecare data mi-a adaugat la pensie 1(un) leu pentru fiecare luna lucrata. Astăzi m-am întâlnit cu un pensionar care mi-a văzut o adeverință cu 2 luni lucrate pe anul 2018 care o depun azi pentru recalculare. Î-mi spunea că și el a primit 1(un) leu, dar apoi a depus contestație și a primit ulterior mai mult(în jur de 18 lei/lună).
Întrebare,
1. Care este adevarul?
2. Dacă este totuși adevarat ce spune dansul, ce trebuie sa fac eu în aceasta situație?
O zi bună! Și vă mulțumesc pentru răbdare.
Răspuns la discuția Care este costul total?
Multumesc pentru raspuns.
O zi buna!
Buna ziua,
1. Cat m-ar costa(lei) sa chem in instanta ceilalti coproprietari, solicitand iesirea din indiviziune pentru a obtine Titlu de proprietate pe un teren agricol extravilan?
2. Care este procedura in fata instantei civile?
Multumesc.
Buna ziua,
Eu, nepot, detin impreuna cu alti 5(tata, 2 unchi si 2 matusi, toti decedati) un teren agricol extravilan, fiind trecuti toti pe un singur act de proprietate. Nu ne putem intalni toti mostenitori (fiecare locuind in alt judet decat cel cu terenul agricol), pentru a-mi scoate Titul de proprietate pe numele meu.
Ce se mai poate face in acest caz?
Multumesc.
Discuție Pot beneficia?
Buna ziua,
Unchiul meu, in prezent decedat, a fost detinut politic timp de 4 ani(1959-1964), eu fiind singurul mostenitor legal. Pot beneficia de ART 2, aliniat 2?
Citat din lege:
"ART. 2
(1) Persoanele prevăzute la art. 1, încadrate în baza unui contract
individual de muncă sau a unui raport de serviciu, pot continua
activitatea după îndeplinirea condiţiilor de pensionare pentru limita de
vârstă prevăzută de lege, pentru o perioadă de timp egală cu cea în care
persoana respectivă a fost privată de libertate.
(2) Continuarea activităţii în condiţiile prevăzute la alin. (1) se
face la cerere, cu acordul angajatorului.
ART. 3
(1) De prevederile art. 1 beneficiază şi persoanele care au decizii
de pensionare.
(2) În cazul celor decedaţi, urmaşii acestora au dreptul la pensie
de urmaş în condiţiile legii, cu luarea în calcul a vechimilor stabilite
potrivit prezentului decret-lege."
Multuesc.
Bună ziua,
Va mulțumesc pentru răspuns.
Buna ziua,
Fiul meu are in proprietate o Dacie 1310, si pana acum a locuit cu noi, parintii, evident platind si locul de parcare acordat de Primarie. Acum s-a mutat in alt apartament cu parcare inclusa, in acelas cartier. Doreste sa-si cumpere o alta masina, iar Dacia sa mi-o lase mie.
Intrebare,
Care este procedura legala pentru a-mi lasa masina mie?, pentru ca altfel pot pierde locul de parcare de la Primarie cat si pentru a-mi achita obligatiile legale legate de achizitionarea masinii.
Va multumesc.