avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 288 soluții astăzi
Forum Activitate cristina_2013

Activitate cristina_2013

Buna ziua,
Stiu ca 5 ani nu se poate vinde apartamentul cumparat prin prima casa. Dar se poate schimba apartamentul cu altul si sa se puna ipoteca pe acela, pastrand acelasi credit?
Va multumesc, s.c.serv ad loc s.r.l.!
Firma care calculeaza facturile de caldura spune clar ca se platesc 20 lei/apartament pentru aceste calorifere uriase. Toate costurile sunt defalcate clar pe fiecare apartament. Debransarea caloriferelor se practica fara nicio problema in orasul meu, problema mea era ca nu stiam cati trebuie sa semneze. De acum inainte nu-mi voi mai pierde timpul pe acest forum, vad ca raspund numai persoane neavizate.
Buna ziua,
Am cumparat de curand un apartament si am avut surpriza sa aflu ca apa calda nu ajunge pana la mine (din diverse motive - multe centrale termice in bloc, vecini care nu folosesc apa etc) - am lasat robinetul sa curga cateva ore si nu a ajuns apa nici macar calduta, daca va vine sa credeti... Fostul proprietar avea deja gazul separat, asa ca am pus repede centrala termica doar pentru apa calda, fiind in plin sezon de caldura, n-aveam cum sa ma debransez. Asadar nu am cerut niciun acord de la vreun vecin, este posibil sa nici sa nu ma debransez de la caldura centralizata (am repartitoare si ma mai gandesc la asta).
Cei de la asociatie au venit in control si am fost luati in evidenta cu centrala termica pentru scaderea apei calde de la intretinere.
Mai trebuie sa fac ceva? Un vecin tocmai mi-a cerut acordul ca sa-si puna gaz separat in conditiile in care vrea sa-si puna si el centrala termica si m-a despagubit (o suma infima, de-o paine), dar nu e vorba de suma... Trebuia sa despagubesc si eu pe cineva atunci cand mi-am pus centrala pentru apa? Eu aveam deja gaz separat...
Va multumesc.
O zi buna.
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cati locatari trebuie sa fie de acord cu debransarea caloriferelor de pe casa scarii.
Va multumesc.
O zi buna.
Cum se calculeaza zilele din concediul de odihna? Pe luni intregi (adica mi se taie toata luna octombrie) sau pe zile (se iau si cele 28 zile calendaristice din octombrie)?
Buna seara,
Am intrat in cic anul acesta si intentionez sa ma intorc la serviciu incepand cu febr. 2015. Societatea la care lucrez mi-a aprobat prin cerere CO inainte de a intra in concediul de maternitate tot concediul neefectuat (21 zile) pe tot anul 2014, chiar daca am intrat in cic in 28 oct si nu am lucrat tot anul, deoarece asa au procedat toate colegele mele. Intrebarea mea este : cand ma intorc la serviciu, pot sa iau concediul neefectuat in anul 2014 (21 zile) sau conform legii nu am dreptul decat la concediul pe perioada lucrata 1 ian-28 oct 2014?
Va rog sa-mi spuneti cate zile de co pot sa iau - perioada lucrata 1 ian-28 oct include si concediul de maternitate...
Va multumesc.
O zi buna.
Răspuns la discuția reintoarcere in CIC
Multumesc pt raspuns. Pot sa continui CCC pana la sfarsit? Nu am doar o luna? Am solicitat 2 ani, eu am stat 2 luni, apoi sotul 4 luni, eu pot iar pana la 2 ani?
Buna ziua,
Eu am fost in CIC (am revenit la serviciu) si a intrat sotul in CIC. Acum din mai multe motive trebuie sa intru eu iar in CIC. Se poate asta? Ce acte mi-ar trebui?
Va multumesc.
Buna ziua,
Am 3 intrebari:
- pot lua concediu de maternitate cu prima zi sambata?
- pot intra imediat in ziua urmatoare dupa terminarea concediului de maternitate in ccc, adica sambata?
- daca se poate, cum formulez cererea la serviciu pentru suspendarea contractului de munca si intrarea in ccc, daca ultima zi a concediului de maternitate este vineri inclusiv? Sa mi se suspende incepand cu sambata? Mentionez eu nu lucrez sambata si duminica.
Va multumesc. O zi buna.