avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate Marius_Ang

Activitate Marius_Ang

Buna ziua!



Doresc sa stiu ce pot face daca infiintez un SRL-D pentru ”Programul pentru dezvoltarea abilitatilor antreprenoriale in randul tinerilor si facilitarea accesului acestora la finantare START” oferit de Guvernul Romaniei DAR proiectul meu nu este acceptat.



Pot sa inchid acel SRL-D? Daca nu il inchid ce taxe trebuie sa platesc in continuare?
Buna ziua!

Daca exista un atelier de creatie vestimentara si acum se doreste si crearea unui magazin online unde sa se poata vinde produsele, imi recomandati sa cumpar site-ul ca persoana fizica sau pe firma?

Multumesc!
Cine poate tine contabilitatea intr-un SRL? Care este minimul de studii cerut?

(Intreb pentru ca am auzit de la cineva ce face studii economice ca doar contabilii cu doctorat au drept de semnatura)
As vrea sa sa vand prin intermediul unui magazin online produse naturiste. Pentru inceput am ales:
• 4799 Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor

Dar vreau sa fiu eu cel care produce. Ce cod (coduri) CAEN mai trebuie sa aleg?

(prin produse naturiste ma refer la ceaiuri, sucuri, miere, uleiuri, cereale, condimente, etc.)
Ce trebuie să știm despre realizarea concursurilor?

Suntem un ONG, scoatem o revistă (care se va vinde), și vrem ca un articol să fie despre un concurs (un concurs de genul: intră pe pagina noastră de fb, dă-ne un like și spune-ne ce articol ți-a plăcut cel mai mult - adică ceva simplu, fără coduri, sms-uri sau alte lucruri) care are ca premiu o carte.

Ce ar trebui să știm pentru ca revista să se poată vinde cu tot cu concurs în siguranță? (deschid acest topic pentru că îmi spune cineva că trebuie să respecți o anumită lege și o anumită procedură când faci un concurs)

Mulțumesc!
Care sunt condițiile și pașii necesari înființări unei reviste de către un ONG (asociație de studenți).

Menționez că se dorește ca revista să fie vândută!