avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Activitate perianumarieta

Activitate perianumarieta

Răspuns la discuția pensie anticipata partiala
Buna ziua,am depus cererea pt pensie anticipata partiala ,am depus-o in Italia adresata Casei de Pensii din Cta,a fost respinsa pe motiv ca nu am implinit varsta de 61 de ani si 5 luni,mentionez ca mi au calculat anii lucrati 28 de ani 7 luni si 15 zile in Romania si 7 ani 8 luni si 4 zile in Italia,nu stiu ce sa cred,nu a fost corect formulata,eu am fost la un patronat unde mi au facut cererea on line,am atasat si cerea tip unde am specificat pensie anticipata partiala ,formularul romanesc.Va multumesc!
multumesc !
nu stiu daca el poate sa adreseze intrebarea la Departamentul Arhivei Populatiei si Imigrari din Nicosia pt ca nu a pus piciorul in Cipru,toate sau aproape toate companiile de shiping sunt inregistrate in Cipru ,angajatii se imbarca in porturile din Franta,Germania,vreau sa zic ca el nu are rezidenta in Cipru .O sa trm un e mail la Ambasada Romana poate ii dau adresa de la echivalentul Casei Nationale Romane de Asigurari Sociale si Pensii in Cipru.Va multumesc inca o data pt raspuns.
multumesc!
Buna ziua,cum as putea sa aflu daca compania pt care a lucrat fiul meu a platit cotizatia pt pensie in Cipru ?puteti sa mi dati o adresa unde sa trm e mail sau sa sun ?Cum pot sa aflu? pe statul de plata figureaza cotizatia lunar dar cunosc persoane care s -au trezit dupa ani de zile ca nu aveau platita cotizatia catre Casa de Asigurari si Pensii,ma refer in strainatate.Multumesc !!O zi buna !
Buna ziua,indeplinind conditiile pt pensia anticipata,cumuland anii lucrati in Romania cu cei lucrati in Italia si avand rezidenta in Italia ,am depus cererea de pensie in Italia,cererea fiind adresata statului roman,voi primi pensie pt anii lucrati in Romania.As vrea sa stiu care e demersul,voi fi contactata de Casa Judeteana de Pensii Constanta,am lucrat in acest judet,sau trebuie sa sun eu sa intreb ce si cum.Va multumesc !Mentionez ca cerea am facut-o anul trecut in noembrie,data nasterii 16/06/1959.
Răspuns la discuția ajutor de somaj
MULTUMESC PT RASPUNS,M-AM LAMURIT.
Răspuns la discuția ajutor de somaj
nu este casa nationala de pensii si asigurari sociale care plateste ajutorul de somaj?
Răspuns la discuția ajutor de somaj
multumesc pt raspuns!agentia pt care a lucrat fiul meu a platit in Romania cotizatia pt pensie,sau cum se cheama,el inainte de a pleca,a fost la Casa de pensii in Bucuresti si s -a inregistrat ,a declarat ca va lucra pt aceasta firma,scimba cumva situatia?Va multumesc!O zi buna!
Discuție ajutor de somaj
buna seara,fiul meu a avut un contract de munca incepand cu 17 martie 2015 pana pe 2 ianuarie 2016 cu o companie maritima din Cipru,i s-a latit contributia la Casa de pensii in Romania,a lucrat pe vas de croaziera ,pe fluvii,desi contractul era pana in ianuarie,a muncit pana pe 15 noembrie,deci practic a muncit cat tine sezonul turistic,din martie pana in noembrie,as vrea sa stiu daca are drept la ajutor de somaj.Va multumesc!